Przełomowe technologie w konserwacji torów kolejowych

Przełomowe technologie w konserwacji torów kolejowych

05 czerwca 2024 | Źródło: MILWAUKEE
PODZIEL SIĘ

Prace kolejowe z pozoru mogą nie wydawać się ciekawym zajęciem. To jednak bardzo mylne wrażenie. W obecnych czasach nowoczesne maszyny, pełne innowacji, przekształcają konserwację torów w fascynujące widowisko. Przełomowe rozwiązania nie tylko zwiększają efektywność prac, ale także podnoszą bezpieczeństwo i komfort podróży. Współczesna technologia całkowicie odmieniła dawne oblicze kolejnictwa.

 

Przełomowe technologie w konserwacji torów kolejowych
Fot. MILWAUKEE

 

Wibracje podstawą stabilności: innowacyjna maszyna do stabilizacji torowiska

Bez odpowiedniej stabilizacji torowisko mogłoby się zniekształcić, co zagrażałoby bezpieczeństwu podróżujących. Prawidłowy poziom zagęszczenia podsypki jest niezwykle ważny. To właśnie dzięki niemu pociągi suną po torach – płynnie i bezpiecznie, minimalizując ryzyko awarii czy wypadków. Torowisko tworzy bowiem solidne podłoże dla szyn, które muszą wytrzymać ogromne obciążenia i zmienne warunki atmosferyczne. Jak to działa w praktyce?

Maszyna do stabilizacji torowiska jest niczym tancerz, który swoim rytmem i energią tworzy docelowy układ. Jej praca rozpoczyna się po regulacji i podbiciu toru, wykonanym przez  podbijarkę torową. Stabilizator kończy ten proces, wykorzystując potężne wibracje. Mechanizmy wibracyjne przekazują drgania bezpośrednio poprzez szyny do podsypki, co prowadzi do jej zagęszczenia. Technologia naśladuje efekt długotrwałego ruchu pociągów po torowisku, jednak stabilizator osiąga go w znacznie krótszym czasie.

Automatyzacja w służbie kolei: maszyny do wymiany podkładów

Wyobraźmy sobie scenę z filmów science fiction, gdzie zaawansowane roboty precyzyjnie manipulują elementami, by stworzyć nową konstrukcję. Maszyny do wymiany podkładów działają na podobnej zasadzie – to high-tech w najlepszym wydaniu. Na początku, specjalistyczne sensory i systemy wizyjne przeprowadzają dokładną diagnostykę torowiska, identyfikując podkłady wymagające wymiany. To jakby mieć zespół superbohaterów, którzy widzą więcej niż ludzkie oko.

Następnie maszyna delikatnie podnosi szyny, umożliwiając dostęp do podkładów, a przy tym minimalizując zakłócenia w strukturze toru. Zużyte podkłady są precyzyjnie usuwane za pomocą zintegrowanych mechanizmów chwytających.

Kulminacyjny moment prac następuje, gdy nowy podkład wślizguje się na miejsce swojego poprzednika. Maszyna umieszcza go pod szynami, dbając o to, by jego pozycja była idealnie dopasowana do wymagań technicznych. Końcowy etap to ponowne rozmieszczenie i ubijanie podsypki, co gwarantuje stabilność i odpowiedni drenaż torowiska. Cały proces przypomina  budowanie zamku z piasku, gdzie każdy ziarno musi być na swoim miejscu, by cała konstrukcja była solidna.\

M18 FUEL™ 1 Klucz Udarowy Kolejowy z Pierścieniem

 

Klucz udarowy – nieodzowne narzędzie każdego operatora

Dzisiejsze prace konserwacyjne często korzystają z imponujących maszyn, które automatyzują większość zadań. Jednak niektóre operacje, zwłaszcza te mniejszej skali, wciąż wymagają ręcznego odkręcania i przykręcania śrub. Tutaj do akcji wkracza cichy bohater – klucz udarowy.

Standardowe klucze udarowe kolejowe mogą ważyć nawet 20 kilogramów! To jak wypakowana po brzegi duża walizka, a trzeba nim jeszcze manewrować. Korzystanie z tak ciężkiego narzędzia może być szczególnie uciążliwe i szkodliwe dla kręgosłupa podczas długotrwałych prac, związanych z odkręcaniem i przykręcaniem dużej ilości śrub.

Dodajmy do tego spalinowe modele, które emitują szkodliwe opary, negatywnie wpływające na operatorów, co wiąże się z koniecznością użycia specjalnego systemu wentylacji podczas pracy w tunelach i niepotrzebnie komplikuje proces wykonywania prac.

Na te wyzwania odpowiedziała firma MILWAUKEE®, wprowadzając na rynek przełomowe narzędzie – M18 FUEL™ 1" klucz udarowy kolejowy z pierścieniem. Lżejszy, bardziej ergonomiczny i zasilany akumulatorowo. Nie bez powodu zdobył w 2024 roku statuetkę TOPBUILDER w kategorii Nowość na rynku. Jego innowacyjność i wysoka jakość sprawiają, że prace konserwacyjne stają się efektywniejsze i bezpieczniejsze.

„M18 FUEL™ 1” Klucz Udarowy Kolejowy z Pierścieniem to odpowiedź MILWAUKEE® na unikalne potrzeby osób zajmujących się konserwacją torów kolejowych. Największą bolączką profesjonalistów tej branży jest ciężar wykorzystywanych przez nich narzędzi. Waga naszego klucza udarowego z pierścieniem bezpośrednio przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie obciązenia układu mięśniowo-szkieletowego jednocześnie redukując zmęczenie użytkownika, co pozwala na dłuższą, bardziej ergonomiczną i efektywną pracę. Nasz sprzęt nie tylko spełnia techniczne wymogi pracy przy torach kolejowych, ale przede wszystkim zapewnia jego użytkownikom komfort i bezpieczeństwo podczas pracy” - mówi Andrzej Wieder, Regional Head of Sales, Personal Protective Equipment, Milwaukee CEE.

M18 FUEL™ 1" Klucz Udarowy Kolejowy z Pierścieniem waży zaledwie 7,8 kg przy użyciu baterii 12.0 Ah i jest o 60% lżejszy niż typowe konkurencyjne narzędzia. Moment obrotowy na poziomie 2000 Nm wystarcza, aby poradzić sobie z nawet najbardziej opornymi i zardzewiałymi śrubami. Ergonomiczna budowa klucza umożliwia pracę w komfortowej, wyprostowanej pozycji, a wygodny uchwyt do przenoszenia dodatkowo podnosi komfort użytkowania. Dwie diody LED znacząco ułatwiają pracę w trudnych warunkach oświetleniowych, a funkcja automatycznego wyłączania po 1,4 sekundy przeciwdziała nadmiernemu dokręcaniu, co zapobiega uszkodzeniu śruby. Wydaje się, że klucz udarowy to proste narzędzie – bez przestrzeni na innowacje. M18 FUEL™ 1” Klucz Udarowy Kolejowy z Pierścieniem udowadnia, że jest inaczej.

 

O MILWAUKEE

Założone w 1924 roku MILWAUKEE® świętuje w 2024 roku stulecie innowacji w dziedzinie narzędzi, akcesoriów i rozwiązań dla profesjonalistów. Będąc pionierem w rozwoju technologii akumulatorowej z liniami M18™, M12™ oraz MX FUEL™, marka stawia na zapewnienie bezpieczeństwa i zwiększonej wydajności oraz dąży do stworzenia bezprzewodowego środowiska pracy. Dostarczając narzędzia, środki ochrony indywidualnej, oświetlenie oraz system przechowywania PACKOUT™ zaprojektowane do zaspokojenia potrzeb branż m.in. budowlanej, transportowej, architektury krajobrazu i ogrodnictwa, hydraulicznej, stolarskiej czy dekarskiej, MILWAUKEE® kontynuuje swoją misję dostarczania innowacji z hasłem na uczczenie stulecia działalności: „Dopiero zaczynamy”.