Czołowe zderzenie pociągów w Czechach. Są ofiary śmiertelne.

Czołowe zderzenie pociągów w Czechach. Są ofiary śmiertelne.

06 czerwca 2024 | Źródło: Drazni Inspekce / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Czeskie media informują o poważnym wypadku kolejowym. W Pardubicach w środę późnym wieczorem doszło do czołowego zderzenia ekspresowego pociągu pasażerskiego przewoźnika RegioJet jadącego z Pragi do Koszyc i dalej do Ukrainy z pociągiem towarowym państwowego przewoźnika ČD Cargo. W pociągu osobowym mogło być ponad 300 osób. Cztery osoby zginęły a wiele zostało rannych. Wypadek przerwał ruch na linii korytarzowej na Morawy i według ČD ruch na tej linii zostanie zawieszony na dłuższy czas, a pociągi nie zostaną przekierowane na inne linie.

 

Czołowe zderzenie pociągów w Czechach. Są ofiary śmiertelne.
Fot. Europe Trains Railways ECC

 

Według administracji kolejowej pociągi zderzyły się krótko przed godziną 23:00 na nowym przystanku Pardubice Centrum. Pierwsze doniesienia agencyjne mówiły o dwóch ofiarach śmiertelnych. Mieli to być maszyniści pociągów, które się zderzyły. Pół godziny później media poinformowały o czterech ofiarach śmiertelnych i wielu rannych.

 

Fot. Europe Trains Railways ECC

 

Maszyniści rozbitych pociągów jednak przeżyli wypadek, powiedział Czeskiej Agencji Informacyjnej Martin Kavka, rzecznik straży pożarnej Administracji Kolejowej. Powiedział, że jeden z nich trafił do szpitala. „Nie powinno być żadnych poważnych obrażeń, drugi jest bez obrażeń” - powiedział Kavka.

 

Fot. Dráżni Inspekce

 

Według zdjęć i filmów opublikowanych w mediach społecznościowych, pociągi zderzyły się czołowo. Pierwszy wagon za lokomotywą pociągu ekspresowego wykoleił się i częściowo przewrócił, podczas gdy pierwszy wagon pociągu towarowego uszkodził lokomotywę. Pociąg towarowy przewoził węglik wapnia, ale nie było go w pierwszych dwóch wagonach, więc okoliczni mieszkańcy nie byli zagrożeni.

Fot. Europe Trains Railways ECC 

 

Karetki pogotowia zaczęły zabierać rannych do pobliskich szpitali. Poważniejsze przypadki zostały następnie wysłane do szpitala w Hradcu Králové. Ratownicy wysłali również helikopter. Pozostali pasażerowie ewakuowani z pociągu schronili się w budynku stacji, gdzie pomocy udzielali im psychologowie kryzysowi.

Fot. Dráżni Inspekce 

 

12 rannych znajduje się pod opieką lekarzy. Strażacy powiedzieli, że interwencja była skomplikowana, zwłaszcza w jednym z wagonów, który został najbardziej uszkodzony w wyniku zderzenia. Policja wszczęła już postępowanie karne w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa ogólnego zaniedbania. Z powodu wypadku ruch na linii na odcinku Pardubice Dworzec Główny-Kostěnice został przerwany. Koleje Czeskie wprowadziły autobusy zastępcze na odcinku Přelouč-Choceň. Dotyczy to pociągów na Słowację i do Breclavia.

 

Fot. Dráżni Inspekce 

 

Kolizja jest badana przez Inspektorat Kolejowy, a ograniczenia ruchu na kolei w Pardubicach potrwają „godziny”. Po godzinie 02:30 policja poinformowała w sieci X, że prace ratownicze zostały zakończone, a śledczy rozpoczęli przeszukiwanie miejsca wypadku. „Prosimy pasażerów o odłożenie podróży do lub przez Pardubice przynajmniej do czwartku, 6 czerwca”, napisały Koleje Czeskie w sieci X.

Według wstępnych i nieoficjalnych informacji maszynista składu osobowego zignorował sygnał czerwonego światła na semaforze.

 

Fot. Dráżni Inspekce 

 

Czeskie media zwracają uwagę, że połączenie prywatnego przewoźnika RegioJet z Pragi do Koszyc na Słowacji i dalej do stacji Czop na granicy z Ukrainą jest głównie wykorzystywane przez ukraińskich uchodźców jadących do rodzin w kraju.

Premier Czech Petr Fiala nazwał we wpisie w sieci X katastrofę wielkim nieszczęściem i zapewnił, że myślami jest z ofiarami i ich bliskimi.