RCG przejmuje firmę transportu kolejowego Captrain Netherlands

RCG przejmuje firmę transportu kolejowego Captrain Netherlands

07 czerwca 2024 | Źródło: ÖBB Rail Cargo Group/Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

31 maja 2024 r. sfinalizowano zakup Captrain Netherlands B.V. (zamknięcie). ÖBB Rail Cargo Group (RCG) z powodzeniem kontynuuje swoją strategię internacjonalizacji, rozszerzając swoją sieć na kraje Beneluksu.

RCG przejmuje firmę transportu kolejowego Captrain Netherlands
Fot. Captrain

 

RCG przejęła holenderską firmę transportu kolejowego (RU) Captrain Netherlands B.V. Transakcja przejęcia pomiędzy spółką dominującą Captrain Holding Paris (SNCF), a Rail Cargo Carrier Kft. została sfinalizowana 31 maja 2024 r. (zamknięcie). Strony uzgodniły, że cena zakupu pozostanie nieujawniona. „Ekspansja ÖBB Rail Cargo Group jest kontynuowana: Po założeniu spółek w Chinach i Serbii, międzynarodowa sieć RCG powiększyła się o Holandię. Cieszę się, że mogę powitać nowych kolegów w zespole ÖBB. Wspólnie łączymy europejskie centra gospodarcze z portami Europy, a tym samym z całym światem - mówi Andreas Matthä, CEO ÖBB.

Holandia: Duży potencjał dla kolejowego transportu towarowego

Pod względem geograficznym i strategicznym Holandia ma ogromne znaczenie ze względu na bezpośrednie połączenie portów ARA (Antwerpia, Rotterdam, Amsterdam) z Niemcami oraz położenie w ważnych korytarzach i terminalach kolejowych (Geleen, Moerdijk). Dużym zainteresowaniem cieszy się również zwiększenie podziału modalnego zgodnie z celami klimatycznymi. Prezes Zarządu RCG, Clemens Först, dodaje: „Kraje Beneluksu są dla nas ważnym rynkiem. Wraz z rozbudową naszej własnej sieci trakcyjnej, w przyszłości będziemy również w stanie obsługiwać nasze połączenia TransFER end-to-end we własnej trakcji”. Własna trakcja, czyli podróżowanie z własnym personelem i lokomotywami, przynosi korzyści kosztowe, a także większą elastyczność. „A to oznacza przede wszystkim jedno: najwyższą jakość dla naszych klientów”.

 

Sieć połączeń TransFER. źródło: Rail Cargo Group

 

Istniejące na rynku połączenia TransFER

RCG obsługuje już teraz połączenia TransFER ze stałymi rozkładami jazdy, takie jak TransFER Linz–Duisburg–Rotterdam z czterema przejazdami w obie strony tygodniowo, TransFER Wolfurt–Rotterdam z dwoma przejazdami w obie strony tygodniowo lub TransFER Linz–Antwerp, który kursuje prawie codziennie do i z krajów Beneluksu i już z powodzeniem łączy Europę Zachodnią z Europą Środkową, Południową i Południowo-Wschodnią. Wraz z przejęciem holenderskiej spółki kolejowej, RCG obejmuje teraz kolejny region Europy z własnym personelem i lokomotywami. 

Captrain Netherlands B.V. działa jako operator kolejowy w Holandii od 2007 roku. W ramach sieci korporacyjnej Grupy Captrain Deutschland spółka operacyjna koncentruje się na organizowaniu i wdrażaniu regionalnych i międzynarodowych usług kolejowych skoncentrowanych na porcie w Rotterdamie, największym porcie głębinowym w Europie i trzecim co do wielkości porcie na świecie.

Fakty i liczby - Captrain Netherlands B.V.

  • działająca w Holandii od 2007 r.
  • zajmuje się organizacją i wdrażaniem transportu kolejowego, koncentrując się na terminalach Geleen i Moerdijk oraz porcie w Rotterdamie
  • 61 pracowników
  • 765 mln tonokilometrów i obrót w wysokości 12,2 mln euro (2022)
  • Flota: 7 lokomotyw, wszystkie do manewrów i usług ostatniej mili