Frankonia-Turyngia Express przyspiesza z pociągami Siemens na linii dużych prędkości

Frankonia-Turyngia Express przyspiesza z pociągami Siemens na linii dużych prędkości

12 czerwca 2024 | Źródło: Zukunftbahn / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Ekspres Frankonia-Turyngia (FTX) obsługiwany przez Deutsche Bahn (DB) między Bawarią a Turyngią zostanie uruchomiony wraz z niewielką zmianą rozkładu jazdy w dniu 9 czerwca. Nowa linia łączy Norymbergę i Erfurt, wykorzystując linię dużych prędkości Norymberga-Erfurt (VDE 8.1) z nowoczesnymi pociągami Siemensa, które osiągają prędkość do 190 km/h.

 

Frankonia-Turyngia Express przyspiesza z pociągami Siemens na linii dużych prędkości
Fot. Zukuftbahn / Kurier Kolejowy

Nowa linia RE 29 to pierwsze połączenie transportu lokalnego między Norymbergą a Erfurtem bez przesiadek. Pasażerowie mogą teraz pokonać tę trasę w zaledwie 1 godzinę i 53 minuty, skracając czas podróży o połowę w porównaniu z poprzednimi połączeniami. Szczególnie imponująca jest oszczędność czasu między Coburgiem a Erfurtem: czas podróży wynosi teraz zaledwie 36 minut zamiast ponad trzech godzin z dwiema przesiadkami.

Zastosowane pociągi, osiem sześciowagonowych pociągów dwuczłonowych Desiro HC firmy Siemens Mobility, zostały specjalnie zaprojektowane dla VDE 8.1. Oferują one maksymalny komfort dzięki WLAN, wyświetlaczom informacyjnym, dużym pomieszczeniom wielofunkcyjnym i oknom przepuszczającym telefony komórkowe. Są również odporne na ciśnienie w tunelach i wyposażone w nowoczesny Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Nowe pociągi mogą pomieścić łącznie 634 pasażerów i do 60 rowerów.

Dzięki nowemu rozkładowi jazdy mieszkańcy północnej Bawarii, w szczególności w rejonie Coburga, skorzystają z dalszych ulepszeń. Liczba szybkich pociągów bez przesiadek z Coburga i Sonnebergu do Norymbergi (RE 19) została podwojona. Oznacza to, że obecnie kursuje 16 pociągów dziennie w każdym kierunku, co znacznie skraca podróż np. z Coburga do Monachium. Linia RE 29 uzupełnia również połączenie ICE do Coburga i umożliwia częstsze i szybsze połączenia z Berlinem lub Frankfurtem.

Do ostatniej zmiany rozkładu jazdy w grudniu 2023 r. DB uruchomiła już 18 czterowagonowych pociągów Desiro HC dla Frankonia-Turyngia Express, co umożliwiło ciągłe półgodzinne połączenie między Norymbergą a Bambergiem.