Polska kolej przyspiesza dzięki sprawdzonym rozwiązaniom

Polska kolej przyspiesza dzięki sprawdzonym rozwiązaniom

11 czerwca 2024 | Źródło: Inplusmedia
PODZIEL SIĘ

Pokonują setki tysięcy kilometrów rocznie wykazując przy tym niemal całkowitą bezawaryjność – produkowane przez NEWAG S.A. lokomotywy Griffin od 6 lat pracują na swoją reputację. Dla pasażerów dobra informacja jest taka, że wkrótce pojawią się na większej liczbie połączeń obsługiwanych przez PKP Intercity. Na tory wyjedzie 46 nowych Griffinów. O ich niezawodność po raz kolejny zadbają technologie trakcyjne firmy ABB. 

 

Polska kolej przyspiesza dzięki sprawdzonym rozwiązaniom
Fot. Inplusmedia
Coraz więcej Polaków wybiera podróże koleją. W pierwszym kwartale bieżącego roku PKP Intercity obsłużyła rekordową liczbę 16,5 mln pasażerów. Aby utrzymać ten trend, trzeba przede wszystkim zapewnić bezawaryjne (a więc i punktualne) połączenia. Dlatego, w ramach rozbudowy i modernizacji swojego parku taborowego, największy krajowy przewoźnik znów postawił na już sprawdzone pojazdy: jednosystemowe, czteroosiowe lokomotywy Griffin dostarczane przez Newag S.A.

Sercem układu napędowego lokomotywy będą przekształtniki trakcyjne produkowane w zakładzie napędów ABB w Aleksandrowie Łódzkim. Urządzenia zapewniają zoptymalizowane sterowanie silnikami trakcyjnymi i wydajne zasilanie – umożliwiają m.in. rekuperację energii podczas hamowania. Odzyskaną w ten sposób energię można wykorzystywać do zasilania obwodów pomocniczych pojazdu, np. klimatyzacji, co zmniejsza koszty eksploatacji. Griffiny zostaną także wyposażone w silniki trakcyjne ABB, dostosowane do pracy w niekorzystnych warunkach środowiskowych, co przekłada się na lepsze osiągi elektrowozu.

Zamówione przez PKP Intercity lokomotywy mają rozwijać prędkość do 160 km/godz. Pierwsze nowe pojazdy wyjadą na tory już w 2024 roku i będą wykorzystywane na trasach krajowych, pozwalając m.in. na uruchomienie nowych połączeń tam, gdzie dotąd niedostępne były pociągi dalekobieżne.

– Współpracując już od lat, ABB i NEWAG stworzyły sprawdzone rozwiązania, które przetrwały test czasu i kilometrów. Eksploatowane w barwach PKP Intercity lokomotywy Griffin przejeżdżają rocznie nawet 350 tysięcy kilometrów, a nasze urządzenia napędzają te pojazdy przy współczynniku bezawaryjności wynoszącym ponad 99 procent, mimo wymagających warunków – mówi Maciej Duczyński, dyrektor biznesu Trakcji ABB w Polsce. – Najnowsze zamówienie jest dla nas wyrazem zaufania do lokalnych kompetencji ABB. Cieszymy się, że możemy dokładać swoją cegiełkę do tworzenia niezawodnych połączeń i mamy nadzieję, że dzięki temu coraz więcej osób będzie wybierać kolej jako szybki, wygodny i ekologiczny środek transportu.

Ostatnie z 46 Griffinów mają trafić do PKP Intercity w 2025 r. Po zakończeniu dostaw, przewoźnik będzie dysponować już 96 nowoczesnymi lokomotywami. Plany zakładają, że do roku 2030 wszystkie pociągi należące do PKP Intercity mają być nowe lub zmodernizowane i poruszać się z prędkością od 160 do 200 km/godz.