Pierwsza podróż Giruno do Niemiec

Pierwsza podróż Giruno do Niemiec

12 czerwca 2024 | Źródło: Zukunftbahn / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Szwajcarskie Koleje Federalne (SBB) rozszerzają swoje międzynarodowe usługi do Niemiec i od 2026 r. będą w coraz większym stopniu polegać na nowoczesnym pociągu Giruno. Znaczący krok w tym kierunku został podjęty 9 czerwca 2024 r., kiedy pierwszy Giruno kursował między głównym dworcem w Zurychu a Frankfurtem nad Menem.

 

Pierwsza podróż Giruno do Niemiec
Fot. SBB CFF FFS

Od rozkładu jazdy na 2026 r. Giruno będzie systematycznie podróżować do innych miast w niemieckiej sieci. Planowane są dodatkowe bezpośrednie połączenia między Bern/Brig i Nadrenią Północną-Westfalią, Chur/Zurich i Hamburgiem oraz Chur/Zurich i Berlinem. Ta ekspansja jest częścią kompleksowej strategii mającej na celu zwiększenie wygody i atrakcyjności podróży transgranicznych.

Aby umożliwić tę ekspansję, SBB zamówiło już siedem dodatkowych pociągów Giruno od Stadlera w 2022 roku. Te nowe pociągi są przeznaczone do użytku na liniach dużych prędkości Deutsche Bahn (DB) i spełniają wymagania prędkości 250 km/h. Inwestycja w nowe pojazdy wynosi około 250 milionów franków szwajcarskich.

Pociąg Giruno jest bardzo popularny wśród podróżnych ze względu na przestronne i jasne wnętrze. Nowe pociągi powinny nie tylko zwiększyć komfort, ale także poprawić przepustowość w podróżach transgranicznych.

SBB i DB stale rozwijają międzynarodowe usługi kolejowe między Szwajcarią a Niemcami. Jeszcze przed pandemią koronawirusa popyt na podróże pociągami do Niemiec stale rósł, a teraz powrócił do poziomów z 2019 roku. Dzięki planowanej rozbudowie i nowym pociągom Giruno celem jest poprawa usług i wzmocnienie międzynarodowej współpracy w zakresie transportu kolejowego.