Tesla będzie dowozić pracowników pociągami elektrycznymi

Tesla będzie dowozić pracowników pociągami elektrycznymi

13 czerwca 2024 | Źródło: https://bahnblogstelle.net / Tesla
PODZIEL SIĘ

Od dziewięciu miesięcy producent samochodów oferuje pociąg wahadłowy z Erkner do fabryki w Grünheide, a od kwietnia z Berlina do Lichtenbergu. Diesel wkrótce odejdzie do przeszłości.

 

Tesla będzie dowozić pracowników pociągami elektrycznymi
Fot. Tesla

Amerykański producent samochodów elektrycznych Tesla chce przekształcić swój pociąg wahadłowy z Erkner i Berlin-Lichtenberg do fabryki w Grünheide na elektryczny. Firma ogłosiła w środę, że od tego lata Tesla zamierza przesiąść się z pociągu z silnikiem diesla na pociąg z napędem elektrycznym, dzięki czemu połączenie z własną stacją kolejową fabryki będzie zrównoważone. Dotyczy to zarówno transportu wahadłowego do Berlina-Lichtenbergu, jak i do Erkner ze stacji kolejowej w fabryce w Grünheide.

Od września ubiegłego roku Tesla oferuje własny pociąg wahadłowy z Erkner do fabryki w Grünheide. Ma to pomóc odciążyć ruch samochodowy w regionie, który wzrósł wraz z rozwojem fabryki. Pociągiem mogą podróżować nie tylko pracownicy Tesli. Od kwietnia pociąg kursuje również z Berlina-Lichtenbergu do stacji fabrycznej Tesli. Według producenta samochodów, z obu połączeń korzysta ponad 3500 osób dziennie.

Nowe pociągi elektryczne mają być obsługiwane we współpracy ze spółką zależną Siemens Mobility, Smart Train Lease i Niederbarnimer Eisenbahn. Według Tesli, pociągi wahadłowe nie będą kursować przez krótki okres przejściowy, zanim zaczną jeździć. Początkowo nie było jasne, jak długi będzie ten okres.

Tesla otworzyła swoją fabrykę w Grünheide w marcu 2022 roku. Według firmy pracuje tam około 12 000 osób, z których większość pochodzi z Berlina. Producent samochodów chce rozbudować swoją fabrykę o stację towarową i obszary logistyczne, a także rozszerzyć produkcję w istniejącym zakładzie.