Kraj Środkowoczeski wysyła dwanaście starszych autobusów na Ukrainę w ramach pomocy humanitarnej

Kraj Środkowoczeski wysyła dwanaście starszych autobusów na Ukrainę w ramach pomocy humanitarnej

16 czerwca 2024 | Źródło: ČD Cargo Logistics / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Dwanaście starszych autobusów pojedzie na ogarniętą wojną Ukrainę. Jest to pomoc humanitarna z Kraju Środkowoczeskiego dla partnerskiego regionu Kijowa. Autobusy zostały załadowane w Kraju Libereckim na pociąg,  który zabierze je na Ukrainę. Zamiar wysłania dwunastu autobusów do kraju dotkniętego wojną został zatwierdzony jesienią ubiegłego roku przez Radę Kraju Środkowoczeskiego.

 

Kraj Środkowoczeski wysyła dwanaście starszych autobusów na Ukrainę w ramach pomocy humanitarnej
Fot. ČD Cargo Logistics

Dwanaście starszych autobusów powinno być wykorzystywanych w regionie Kijowa na Ukrainie, zwłaszcza do transportu dzieci do szkół lub ewakuacji. Kraj Środkowoczeski zakupił te autobusy i wysyła je na Ukrainę w ramach pomocy humanitarnej. Autobusy zostały załadowane na pociągi towarowe dziś rano na stacji w kraju libereckim. "Od ponad dwóch lat Ukraina opiera się agresji, a Rosja bombarduje kraj, zabija ludność i niszczy infrastrukturę cywilną. Region kijowski, który jest naszym regionem partnerskim, zwrócił się do nas z pytaniem, czy moglibyśmy dostarczyć im autobusy, ponieważ ich własne zostały zniszczone" - wyjaśnia Petr Borecký, radny ds. transportu publicznego.

Region Środkowoczeski postanowił zatem rozszerzyć swoją pomoc humanitarną. "Do pomocy humanitarnej, której udzieliliśmy w pierwszych miesiącach wojny, do ewakuacji obywateli do Czech i finansowania dronów, dodajemy teraz autobusy" - mówi Petr Borecký, dodając, że w organizację całej operacji zaangażowani byli pracownicy Środkowoczeskiego Urzędu Wojewódzkiego i Zintegrowanego Transportu Kraju Środkowoczeskiego, przedstawiciele przewoźnika autobusowego i oczywiście przewoźnika kolejowego. "Chciałbym im za to bardzo podziękować, przynajmniej w ten sposób" - mówi Petr Borecký, który był bezpośrednio zaangażowany w załadunek autobusów.

Całkowita cena, łącznie z autobusami i opłatami administracyjnymi, wynosi około 7,8 miliona koron.

Ze względów bezpieczeństwa informacje o trasie pociągu, punktach załadunku i rozładunku oraz datach przekroczenia granicy nie mogą zostać ujawnione.

Fot. ČD Cargo Logistics