10 000 osób chce ograniczenia prędkości dla pociągów towarowych w Niemczech

10 000 osób chce ograniczenia prędkości dla pociągów towarowych w Niemczech

19 czerwca 2024 | Źródło: DB Cargo / bahnblogstelle / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Mieszkańcy Doliny Środkowego Renu od lat krytykują hałas pociągów w dolinie. Sieć obywatelska zebrała już podpisy pod rezolucją w tej sprawie. Dla nich istnieje tylko jedno rozwiązanie.

 

10 000 osób chce ograniczenia prędkości dla pociągów towarowych w Niemczech
Fot. DB Cargo

Według sieci obywatelskiej Pro Rheintal, około 10 000 osób popiera żądanie ograniczenia prędkości do 50 kilometrów na godzinę w obszarach mieszkalnych na linii kolejowej Środkowego Renu. Organizacja ogłosiła we wtorek, że hałas drogowy powoduje choroby i niszczy perspektywy regionów na przyszłość.

Ograniczenie prędkości do 50 km/h dla pociągów towarowych znacznie zmniejszyłoby hałas. Zmniejszyłoby to również niskie częstotliwości, takie jak ryk i wibracje. "Środki ochrony przed hałasem, które do tej pory były prawie nieskuteczne, również przyczyniłyby się w zauważalny sposób do redukcji hałasu" - stwierdzono w komunikacie prasowym. Federalny minister transportu Volker Wissing (FDP) już ponad rok temu odrzucił apele o ograniczenie prędkości do 50 km/h na linii kolejowej Środkowego Renu.

We wtorek Pro Rheintal odwołał również delegację UNESCO i jej organu doradczego Icomos, która również zaleciła ograniczenie prędkości do 50 km/h dla pociągów towarowych w celu zmniejszenia hałasu po wizycie na Światowym Dziedzictwie Doliny Górnego Środkowego Renu w 2022 roku. Niezależnie od aspektów technicznych i ekonomicznych, ograniczenie prędkości jest "imperatywem cywilizacji i zdrowego rozsądku, dla którego nie może być więcej opóźnień", powiedziało stowarzyszenie.