Połowa floty Českich dráh jest klimatyzowana

Połowa floty Českich dráh jest klimatyzowana

19 czerwca 2024 | Źródło: České dráhy / zukunft / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Z początkiem lata ponad 1600 wagonów pasażerskich, lokomotyw i zespołów trakcyjnych České dráhy zostało wyposażonych w klimatyzację. Te zmodernizowane pojazdy obsługują najbardziej ruchliwe połączenia dalekobieżne i regionalne w Czechach i pozwalają pasażerom cieszyć się podróżami w klimatyzowanych pociągach.

 

 

Połowa floty Českich dráh jest klimatyzowana
Fot. České dráhy

"Klimatyzacja jest obecnie standardem we wszystkich nowoczesnych pociągach České dráhy. Ponad połowa naszych pojazdów oferuje teraz naszym klientom ten komfort. Nowoczesne klimatyzowane pociągi są używane zwłaszcza na ruchliwych trasach, takich jak podmiejskie linie kolejowe wokół Pragi, Brna i Ostrawy, a także główne linie w innych regionach". Michal Kraus, wiceprezes zarządu i zastępca dyrektora generalnego ds. usług w České dráhy

Systemy klimatyzacji w pociągu są ustawione na podstawową temperaturę 22 °C, która w razie potrzeby może być regulowana o ± 2 °C przez załogę pociągu w wagonach o dużej pojemności. Wraz ze wzrostem temperatury zewnętrznej, temperatura wewnętrzna jest automatycznie regulowana, przy czym różnica w stosunku do temperatury zewnętrznej jest utrzymywana na poziomie około 8 °C, zgodnie z zaleceniami ekspertów ds. zdrowia. Oznacza to, że temperatura wewnętrzna pozostaje stabilna na poziomie około 27°C, nawet gdy temperatura zewnętrzna wynosi 35°C.

Systemy klimatyzacji są narażone na duże obciążenia, szczególnie latem. Problemy pojawiają się również w przypadku przerw w dostawie prądu na liniach zelektryfikowanych, co może prowadzić do tymczasowej awarii systemów klimatyzacji. Wymiana lokomotyw również często wymaga ponownego uruchomienia systemu, co zdarza się podczas pracy. Wyzwania te wystawiają funkcjonalność systemów klimatyzacji na próbę, ale zwykle pozostają niezauważone przez pasażerów.

Systemy klimatyzacji, które mogą ważyć do dwóch ton, są serwisowane w wyspecjalizowanych warsztatach, gdzie przeszkoleni technicy serwisowi przeprowadzają regularne prace konserwacyjne. Obejmuje to inspekcje, regularne kontrole obiegu chłodzenia oraz, w razie potrzeby, naprawy lub wymianę podzespołów, takich jak parownik, sprężarka i skraplacz.

Klimatyzowane pojazdy są łatwe do rozpoznania: są one oznaczone symbolem na drzwiach wejściowych, przedstawiającym symbol słońca w górnej połowie i płatek śniegu w dolnej połowie.