W tym roku można przyjemnie podróżować pociągiem Adria Intercity z Budapesztu do Splitu

W tym roku można przyjemnie podróżować pociągiem Adria Intercity z Budapesztu do Splitu

19 czerwca 2024 | Źródło: https://iho.hu / MÁV-Start / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Korki na autostradach? Męczącą podróż autokarem? Niewygodne transfery lotniskowe, ograniczenia dotyczące bagażu? Zamiast można wybrać bezpośredni pociąg nocny MÁV-START na chorwackie wybrzeże - już od 49 €!. Istnieje ogromne zainteresowanie pociągiem kąpielowym, który kursuje od 18 czerwca do 30 września: pierwszy przejazd był prawie pełny, a prawie wszystkie pociągi adriatyckie są już pełne do drugiej połowy sierpnia.

W tym roku można przyjemnie podróżować pociągiem Adria Intercity z Budapesztu do Splitu
Fot. MÁV-Start

 

Pociągi nocne odgrywają kluczową rolę w pobudzaniu międzynarodowej turystyki miejskiej i podróży wakacyjnych w Europie, a liczba ich pasażerów znacznie rośnie z każdym rokiem. W sezonie letnim MÁV-Start obsługuje pociąg Adria Intercity (IC1204/1205) między Budapesztem a Splitem, który został uznany za jedną z dziesięciu najpiękniejszych podróży pociągiem w Europie przez Lonley Planet 2022, a jego popularność stale rośnie, a coraz więcej osób wybiera ten pociąg na wakacje: w zeszłym roku podróżowało nim prawie 14 000 osób.

Pierwszy adriatycki IC wyruszył z Budapesztu do Splitu we wtorek wieczorem 18 czerwca br. Najpopularniejsza międzynarodowa usługa wakacyjna MÁV-Start sprzedała już 8 300 biletów od rozpoczęcia przedsprzedaży biletów wiosną, co stanowi ponad połowę całkowitej sprzedaży biletów w ubiegłym roku. Na podstawie aktualnych danych, wskaźnik obłożenia wagonów kuszetkowych wynosi 85-90 procent (około 90 procent do końca lipca), a dla wagonów sypialnych około 70 procent (80 procent do końca lipca). Ze względu na wysoki popyt, pasażerowie mogą wykupić dodatkowy wagon kuszetkowy, co oznacza, że liczba miejsc wzrosła od pierwszego wyjazdu.

Najwięcej biletów zakupiono na połączenie Budapeszt-Split, w sześcioosobowych rozkładanych kabinach rodzinnych: ponad 2 000. 45 procent zarezerwowanych miejsc dotyczy kuszetek sześcioosobowych, ponad jedna trzecia kuszetek czteroosobowych, a jedna czwarta kuszetek sypialnych. Dla tych, którzy planują odwiedzić chorwackie morze pociągiem w sierpniu lub wrześniu, dobrą wiadomością jest to, że zniżkowe miejsca są nadal dostępne, a najlepsze dni na podróż to okres po 20 sierpnia.

Według Lonely Planet jest to jedna z 10 najbardziej ekscytujących tras kolejowych w Europie, zapewniająca wygodną nocną podróż na wybrzeże. W eleganckich wagonach restauracyjnych Kolei Węgierskich przez całą podróż można wybierać spośród wysokiej jakości posiłków i napojów. Wieczorem - po kolacji w wagonie restauracyjnym - sceneria jeziora Balaton kołysze do snu, w nocy zapach lasów Gór Dynarskich przenika przez okno, a rano można obudzić się z widokiem na Morze Adriatyckie wyłaniające się zza zawrotnych górskich zboczy.

 

Źródło: MÁV-START

 

Adria Intercity dociera do centrum Splitu, w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta i portu. Większość z 789 kilometrów można przespać, dzięki czemu podróż nie jest męcząca dla żadnego członka rodziny lub grupy. Wszystkie wagony na trasie są klimatyzowane, a w kabinach znajdują się gniazdka elektryczne.

Pociąg odjeżdża z Dworca Wschodniego w Budapeszcie (Keleti pályaudvarról) o 18:45, przejeżdża przez południowy brzeg jeziora Balaton, przekracza granicę i zjeżdża do Splitu, po przekroczeniu gór Dinarskich, które znajdują się prawie 900 metrów nad poziomem morza, i przyjeżdża o 9:49. Pociąg powrotny odjeżdża ze Splitu o 17:54, docierając do Budapesztu o 9:35 następnego dnia. Oprócz Budapesztu (dworzec kolejowy Keleti i Budapeszt-Kelenföld), do pociągu Adria IC można wsiąść w Székesfehérvár, Siófok, Fonyód, Balatonszentgyörgy, Nagykanizsa i Gyékényes, a następnie wysiąść w drodze powrotnej.

Dla rodzin i grup przyjaciół, cztero- lub sześcioosobowe kabiny sypialne w wagonach sypialnych są atrakcyjną cenowo, a jednocześnie wygodną i bezpieczną opcją spania, podczas gdy pary i mniejsze rodziny mogą cieszyć się specjalnymi wrażeniami z toczącego się pokoju hotelowego w jedno- lub trzyosobowych kabinach sypialnych. Podczas wszystkich podróży podawana jest woda mineralna wieczorem oraz gorące napoje i śniadanie rano, a pasażerowie wagonów sypialnych mogą wybierać spośród różnych menu śniadaniowych, którymi można delektować się także w wagonie restauracyjnym. Stewardzi w wagonach dbają o komfort i bezpieczeństwo pasażerów podczas całej podróży, można u nich kupić dodatkowe jedzenie i napoje. Na Węgrzech można płacić forintami, euro, kartami kredytowymi i wszystkimi kartami SZÉP.

W wagonie restauracyjnym, który jest otwarty przez całą podróż, serwowana jest gorąca kolacja i śniadanie, a także szeroki wybór napojów - świetne miejsce na nocne pogawędki bez zakłócania snu pasażerów. Rano, gdy pasażerowie zbliżają się do morza, witają ich stoły zastawione śniadaniem. Dostępne jest zróżnicowane menu śniadaniowe.

 

Adria Intercity dociera w pobliże wybrzeża Adriatyku. Fot. MÁV-Start

 

Dzięki flocie cicho jeżdżących wagonów każdy może znaleźć usługę, która mu odpowiada, niezależnie od tego, czy najważniejszy jest stosunek jakości do ceny. Ceny w sześcio- i czteroosobowych przedziałach zaczynają się od 49 € (około 18 000 HUF) za osobę, podczas gdy jedno-, dwu- i trzyosobowe kabiny sypialne, bardziej komfortowe dla par i małych rodzin, są dostępne od 88 € (33 000 HUF).

MÁV-Start oferuje specjalne zniżki dla rodzin dzięki biletom dla dzieci w wieku 6-15 lat, dostępnym od 30 euro (nieco ponad 11 tys. HUF). W przypadku większych rodzin, grup i przyjaciół można zarezerwować prywatną kabinę sypialną dla trzech do sześciu pasażerów w cenie do 256 euro (96 000 HUF).

Pasażerowie podróżujący wagonami sypialnymi Adria Intercity mogą również skorzystać z poczekalni Premium Lounge na stacji Keleti, gdzie mogą bezpłatnie delektować się przekąskami, kanapkami i napojami bezalkoholowymi. Ponadto w tym roku podczas podróży pociągiem ponownie dostępny będzie popularny koktajl Adriatic.