Vossloh otwiera nowy zakład produkcji podkładów kompozytowych w Polsce

Vossloh otwiera nowy zakład produkcji podkładów kompozytowych w Polsce

19 czerwca 2024 | Źródło: Vossloh / zukunft / Kurier kolejowy
PODZIEL SIĘ

Wraz z klientami i partnerami, firma Vossloh zainaugurowała w Nowych Skalmierzycach nowy zakład produkcyjny do seryjnej produkcji opatentowanych podkładów kompozytowych EPS (Engineered Polymer Sleeper).

 

Vossloh otwiera nowy zakład produkcji podkładów kompozytowych w Polsce
Fot. Vossloh

W przyszłości w najnowocześniejszym, w dużej mierze zautomatyzowanym zakładzie produkowanych będzie około 100 000 podkładów kompozytowych rocznie. Gama produktów obejmuje podkłady torowe i rozjazdowe, a także specjalne rozwiązania dla mostów kolejowych. Podkłady są produkowane z surowców wtórnych i w pełni nadają się do recyklingu po około 50 latach eksploatacji. Innowacyjna koncepcja form pozwala na szybkie dostosowanie projektu produktu do indywidualnych wymagań klienta.

Proces produkcji spełnia wszystkie europejskie normy energetyczne i przywiązuje dużą wagę do zrównoważonego rozwoju. Do produkcji wykorzystywana jest wyłącznie ekologiczna energia elektryczna, a energia jest odzyskiwana i ponownie wykorzystywana wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Opracowanie podkładów kompozytowych jest wynikiem ponad dziesięciu lat intensywnej pracy ekspertów z Vossloh. Celem było opracowanie ekologicznego podkładu, który łączyłby w sobie zalety podkładów betonowych, drewnianych i plastikowych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowego materiału amalentic. Izotropowy materiał zapewnia wysoką odporność na warunki atmosferyczne, niską rozszerzalność cieplną, wysoką stabilność toru i stabilną szerokość toru.

"Zarówno sam produkt EPS, jak i ultranowoczesny zakład produkcyjny to majstersztyk zaangażowanych inżynierów. Dzięki naszemu nowemu podkładowi kompozytowemu tworzymy zrównoważoną i trwałą alternatywę dla podkładów drewnianych, których nie można już używać w wielu krajach ze względu na ich impregnację chemikaliami szkodliwymi dla środowiska i zdrowia. Nasza innowacja może być wykorzystywana w przyszłości wszędzie tam, gdzie podkłady betonowe nie mogą być stosowane ze względów technicznych. Vossloh nie tylko umożliwia ekologiczną mobilność, ale także robi to w sposób zrównoważony i odpowiedzialny. Jestem przekonany, że ten produkt, ze swoimi wyjątkowymi właściwościami i wzorową równowagą ekologiczną, ma przed sobą pomyślną przyszłość". Oliver Schuster, Prezes Zarządu Vossloh AG