Rower w pociągu – co warto wiedzieć

Rower w pociągu – co warto wiedzieć

20 czerwca 2024 | Źródło: Urząd Transportu Kolejowego / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Zbliżający się sezon wakacyjny to dobra okazja, by połączyć podróż pociągiem z wycieczką rowerową. O czym trzeba pamiętać, łącząc te dwa środki transportu? Urząd Transportu Kolejowego przygotował krótki poradnik.

 

Rower w pociągu – co warto wiedzieć
Fot. Andrzej Szarometa

Po dotarciu do wybranej stacji dzięki rowerowi możemy szybko dotrzeć do planowanego celu – także w miejsca trudnodostępne lub niedostępne innymi środkami transportu. Niezależność, ruch na świeżym powietrzu, redukcja kosztów (np. opłat parkingowych) oraz ekologia to niewątpliwe, choć pewnie nie jedyne, korzyści.

 

Fot. Andrzej Szarometa

 

Każda podróż wymaga przygotowania, by uniknąć potencjalnych niedogodności. Jeśli chcesz zabrać do pociągu rower, pamiętaj:

  • Zapoznaj się z zasadami obowiązującymi u danego przewoźnika – szczegóły znajdziesz na stronie UTK. Przewoźnicy i organizatorzy transportu samodzielnie określają zasady podróżowania z jednośladami w ich pociągach, w tym odpłatność.
  • Przed podróżą upewnij się, czy na danej trasie i w interesujących Cię pociągach można przewozić rower. Informuje o tym piktogram jednośladu w rozkładzie jazdy (np. na plakacie stacyjnym), a także odpowiedni przypis („przewóz rowerów”) w elektronicznych plannerach podróży (np. w wyszukiwarkach). Brak takiej informacji oznacza, że tego rodzaju usługa nie jest świadczona w danym kursie.
  • Jeśli planujesz wycieczkę w większej grupie, dowiedz się, ile miejsc rowerowych jest dostępnych w składzie pociągu obsługującego dany kurs (najlepiej z wyprzedzeniem powiadomić przewoźnika o przejeździe grupowym z rowerami). Należy wtedy wykupić odpowiedni bilet lub dokonać rezerwacji.
  • Jeśli kierownik pociągu uzna, że rower może zagrażać bezpieczeństwu podróżnych, mimo wykupionego biletu, może odmówić przewozu. Może się tak zdarzyć np. jeśli rower jest nietypowy i nie ma możliwości przymocowania go stabilnie do uchwytów lub wszystkie miejsca na przewóz rowerów w danym składzie są już zajęte. Jest to decyzja nieodwołalna, jednak na podstawie wydanego wówczas poświadczenia przysługuje wtedy pełny zwrot kosztów podróży.
  • Niektórzy przewoźnicy regionalni umożliwiają zakup biletu sieciowego okresowego na przewóz rowerów swoich pociągach – rozważ skorzystanie z takiej opcji, jeśli dużo podróżujesz.
  • Wybrani przewoźnicy limitują przewóz rowerów i wymagają wcześniejszej rezerwacji wraz z zakupem biletu.
  • Musisz mieć stały dozór swojego jednośladu – przy zakupie biletu na przewóz roweru w pociągach PKP Intercity rezerwacja Twojego miejsca siedzącego będzie w jego pobliżu, a nie np. dwa wagony dalej.
  • Rower możesz przewieźć również jako normalny bagaż (zwykle bezpłatnie, chyba że złożony rower przekracza graniczne wymiaru bagażu podręcznego u danego przewoźnika). Konieczne jest wtedy odkręcenie kół i pedałów. Z takiego pakunku nie mogą wystawać żadne elementy, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa współpasażerów.

 

Fot. Andrzej Szarometa