Park solarny w Szlezwiku-Holsztynie dostarcza zieloną energię elektryczną dla lokomotyw Metrans

Park solarny w Szlezwiku-Holsztynie dostarcza zieloną energię elektryczną dla lokomotyw Metrans

20 czerwca 2024 | Źródło: Metrans / zukunftbahn / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Metrans, kolejowa spółka zależna Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA), zintegrowała nowy system fotowoltaiczny. Jest to kolejny krok na drodze do zrównoważonej logistyki kolejowej. W Niemczech Metrans obsługuje już swoje połączenia kolejowe w całości za pomocą zielonej energii elektrycznej.

 

Park solarny w Szlezwiku-Holsztynie dostarcza zieloną energię elektryczną dla lokomotyw Metrans
Fot. Metrans

Fotowoltaika w Bimöhlen w Szlezwiku-Holsztynie umożliwia firmie Metrans Rail Deutschland pokrycie około dziesięciu procent rocznego zapotrzebowania na energię, wynoszącego ponad 120 gigawatogodzin. Naziemna elektrownia słoneczna została zbudowana przez ENERPARC AG. Wytworzona energia słoneczna jest sprzedawana przez spółkę zależną Sunnic Lighthouse, która zawarła umowę zakupu energii (PPA) z Metrans Rail Deutschland na wyłączność dostaw. Prąd trakcyjny zostanie zintegrowany z miksem energetycznym Metrans przez Stadtwerke Tübingen. Współpraca ma zostać rozszerzona w dłuższej perspektywie.

Peter Kiss, dyrektor generalny Metrans -"Konsekwentnie pracujemy nad ekologicznie zrównoważonym modelem biznesowym, który obejmuje również wytwarzanie własnej energii elektrycznej ze zrównoważonych źródeł. Pozwala nam to ograniczyć wahania cen energii elektrycznej i oferować naszym klientom rozwiązania usługowe, które są nie tylko przyjazne dla klimatu, ale także mają sens ekonomiczny".

Dzięki produktowi HHLA Pure, HHLA i Metrans oferują przyjazny dla klimatu przeładunek i transport między terminalami europejskich portów morskich a ich zapleczem. Usługa ta jest dostępna na około 380 trasach w sieci Metrans i ma na celu zmniejszenie śladu ekologicznego branży transportowej i logistycznej.

Partnerstwo pomiędzy Metrans i Stadtwerke Tübingen oraz ENERPARC AG podkreśla zaangażowanie spółki zależnej HHLA w zrównoważone źródła energii. Wykorzystanie energii słonecznej ze Szlezwika-Holsztynu jest istotną częścią strategii Metrans promującej przyjazną dla środowiska logistykę kolejową i dalszą redukcję emisji CO2.