Po 43 latach kultowy pomarańczowy wagon metra w Glasgow trafił jako eksponat do Muzeum

Po 43 latach kultowy pomarańczowy wagon metra w Glasgow trafił jako eksponat do Muzeum

21 czerwca 2024 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Wraz z wprowadzeniem 17 nowych pociągów do metra w Glasgow, ponad 43-letnia flota powoli wycofuje się z rozkładu jazdy pasażerów po wielu długich latach lojalnej i wiernej służby.

 

Po 43 latach kultowy pomarańczowy wagon metra w Glasgow trafił jako eksponat do Muzeum
Fot. Alstom
Jeden z wagonów metra od pewnego czasu był przeznaczony do nowego domu w Muzeum Riverside w Glasgow, w którym znajdują się wyjątkowe kolekcje transportu i technologii w mieście.

Muzeum jako pierwsze, w 2016 roku, odpowiedziało na wezwanie do znalezienia nowego domu dla kultowych pomarańczowych wagonów Glasgow Subway, a SPT z przyjemnością współpracowało z zespołem Riverside, aby zorganizować przeniesienie wagonu 128 do muzeum w celu jego odpowiedniej konserwacji i wystawienia.

Wagon 128 przewiózł miliony pasażerów od czasu otwarcia zmodernizowanego systemu metra w Glasgow w kwietniu 1980 roku. Po przejściu na emeryturę, ważący około 12 ton wagon będzie zajmował honorowe miejsce w Riverside Museum. Od piątku 14 czerwca odwiedzający mogą zobaczyć wagon 128 na wystawie w centrum obiektu, poniżej popularnego welodromu rowerowego.

 

Fot. Alstom 

 

Przewodniczący SPT, Stephen Dornan, powiedział: "Nie mamy wątpliwości co do znaczenia tych wagonów dla historii transportu w Glasgow, więc jest to słuszne i odpowiednie, że jeden z nich powinien trafić do Riverside, gdzie może być wystawiony dla odwiedzających z miasta i znacznie dalej, aby mogli się nim cieszyć".

"Odziedziczona flota służyła przez wiele długich lat, a niektóre wagony były już na wyczerpaniu. Ale ponieważ od pewnego czasu współpracujemy z muzeum w celu omówienia przekazania, bezpiecznego transportu i przyszłej konserwacji wagonu 128, byliśmy w stanie zapewnić, że najlepszy dostępny pociąg zostanie przekazany do muzeum, gdzie, miejmy nadzieję, będzie można go oglądać jeszcze przez wiele lat ".

 

Fot. Alstom 

 

John Messner, kurator ds. transportu i technologii w Riverside Museum - części Glasgow Life Museums - powiedział: "Przez 44 lata Car 128 był istotną częścią infrastruktury transportowej miasta. Nowe pociągi stały się lokalnymi ikonami od momentu ich wprowadzenia w 1980 roku.  "Pociągi 'Clockwork Orange' - jak szybko zostały nazwane - mają miłe wspomnienia dla wielu Glaswegian, a także odwiedzających miasto, a Glasgow Life Museums są dumne, że udało im się zachować jeden z tych ukochanych wagonów z pomocą zespołu SPT, Strathclyde Partnership for Transport".

Wagon 128 będzie czwartym wagonem Glasgow Subway w zbiorach Glasgow Life Museums, dołączając do trzech innych z oryginalnej floty, która była w użyciu od 1896 do 1977 roku.

Oprócz wagonów metra, zbiory Glasgow Life Museums obejmują również materiały ze starej stacji Merkland Street, a także bilety, mundury pracowników i archiwa związane z Glasgow Subway.