Modernizacja trasy Kozłów – Sędziszów przyspieszy podróże z Krakowa do Kielc

Modernizacja trasy Kozłów – Sędziszów przyspieszy podróże z Krakowa do Kielc

21 czerwca 2024
PODZIEL SIĘ

Podpisaliśmy umowę na modernizację linii kolejowej nr 8 między Kozłowem a Sędziszowem. Efektem inwestycji będzie bardziej atrakcyjny transport kolejowy, zarówno pasażerski jak i towarowy, na ważnej trasie leżącej na styku województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. To pierwsza część projektu „Prace na linii kolejowej nr 8 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów, etap II: odcinek Sitkówka Nowiny – Kozłów”. Inwestycja finansowana jest z budżetu państwa.

 

Modernizacja trasy Kozłów – Sędziszów przyspieszy podróże z Krakowa do Kielc
Fot. PKP PLK

Umowa zawarta na 36 miesięcy z Pomorskim Przedsiębiorstwem Mechaniczno-Torowym Sp. z o.o. przewiduje kompleksową modernizację ok. 11 km linii kolejowej nr 8. W ramach inwestycji za niemal 287 mln zł netto przebudujemy stację w Kozłowie i przystanek w Klimontowie. Nowe perony będą w pełni dostępne dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Kładkę dla pieszych nad stacją w Kozłowie zastąpi nowe przejście podziemne, wyposażone w windy.

Na przebudowywanym odcinku zaplanowaliśmy wymianę torów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Zwiększy się bezpieczeństwo na siedmiu skrzyżowaniach torów z drogami, ponieważ przejazdy kolejowo-drogowe zostaną wyposażone w nowe urządzenia zabezpieczające. Wybudujemy od nowa cztery mosty kolejowe i jeden wiadukt. Dzięki inwestycji zwiększymy prędkość pociągów ze 110 km/h do 140 km/h. Skrócą się podróże na trasie Kraków – Kielce.

 

Fot. PKP PLK 

 

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 8 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów” obejmuje modernizację kluczowego dla regionu szlaku transportowego. Zadanie podzielone jest na trzy etapy. Na odcinki Skarżysko-Kamienna – Tumlin i Sitkówka Nowiny – Kozłów gotowa jest już dokumentacja projektowa, która powstała przy współfinansowaniu Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przygotowujemy się do opracowania projektu dla odcinka Sitkówka Nowiny – Tumlin, obejmującego również stację Kielce Główne. Całość inwestycji została wpisana do Krajowego Programu Kolejowego z datą realizacji do 2032 roku.