Renfe rekrutuje 38 000 kobiet w Arabii Saudyjskiej na szkolenia dla maszynistów

Renfe rekrutuje 38 000 kobiet w Arabii Saudyjskiej na szkolenia dla maszynistów

22 czerwca 2024 | Źródło: Kurier Kolejowy / Renfe
PODZIEL SIĘ

Renfe, hiszpański narodowy operator kolejowy, ogłosił, że wzmacnia swoje zaangażowanie w różnorodność pracowników w Arabii Saudyjskiej poprzez rekrutację we współpracy z Saudi Railway Polytechnic (SRP). Najnowsza inicjatywa przyciągnęła 38 000 kandydatów, znacznie zwiększając liczbę kobiet, które chcą pracować jako maszyniści pociągów dużych prędkości.

 

Renfe rekrutuje 38 000 kobiet w Arabii Saudyjskiej na szkolenia dla maszynistów
Fot. Renfe
Ta akcja rekrutacyjna jest drugą tego rodzaju, po udanej kampanii w 2022 roku, w której zgłosiło się 28 000 kobiet w Arabii Saudyjskiej. Spośród tych początkowych kandydatów 14 000 przeszło do egzaminu w ośrodku SRP w Qassim, a 34 kobiety ostatecznie ukończyły rygorystyczny program szkoleniowy. Kobiety te zostały pierwszymi maszynistkami w Arabii Saudyjskiej i na Bliskim Wschodzie. Zwiększone zainteresowanie, z 10 000 kandydatek więcej niż w poprzedniej edycji, podkreśla rosnący entuzjazm kobiet w kraju dla tego zawodu.

Nowy program szkoleniowy, rozpoczynający się w lipcu 2024 r., oferuje 35 miejsc i obejmuje 483 godziny szkolenia teoretycznego oraz 674 godziny szkolenia praktycznego w ciągu jednego roku. Kandydaci muszą być obywatelami Arabii Saudyjskiej w wieku od 22 do 30 lat, mieć co najmniej 70% punktów edukacyjnych, biegle władać językiem angielskim i zdać egzaminy wstępne.

Od 2018 roku Renfe odgrywa kluczową rolę w obsłudze kolei dużych prędkości Haramain, łączącej Madinah i Makkah i przewożącej około siedmiu milionów pasażerów w 2023 roku. Obecność Renfe w Arabii Saudyjskiej wykracza poza operacje kolejowe i obejmuje rekrutację i szkolenie ponad 800 Saudyjczyków na stanowiska w działach usług handlowych, sprzedaży i operacji.

Pierwsi saudyjscy maszyniści pociągów dużych prędkości przeszli szkolenie w Technicznej Szkole Zawodowej Renfe w Madrycie. Ta międzynarodowa inicjatywa szkoleniowa została rozszerzona dzięki umowie z SRP w celu zapewnienia lokalnego szkolenia teoretycznego, łączącego najlepsze światowe praktyki z lokalnymi spostrzeżeniami.

"Partnerstwo SRP z Renfe ma wielką wartość, bezpośrednio przyczyniając się do realizacji celów Wizji 2030 i skutkując szkoleniem młodych obywateli Arabii Saudyjskiej, którzy mogą przyczynić się do zarządzania, eksploatacji i utrzymania saudyjskiego przemysłu kolejowego" - powiedział przedstawiciel władz Arabii Saudyjskiej.