WienCont stawia czoła wyzwaniom ekonomicznym i osiąga wzrost sprzedaży

WienCont stawia czoła wyzwaniom ekonomicznym i osiąga wzrost sprzedaży

24 czerwca 2024 | Źródło: Zukunftbahn / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Port Wiedeń, spółka należąca do Wien Holding, zamknął rok finansowy 2023 rekordowym wynikiem. Obroty wzrosły do 61,7 mln euro, co odpowiada wzrostowi o 11,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wynik operacyjny wzrósł o 40% do 8,7 mln euro. Ponadto zainwestowano łącznie 15,3 mln euro w konkurencyjność, zrównoważony rozwój i nowe projekty.

 

WienCont stawia czoła wyzwaniom ekonomicznym i osiąga wzrost sprzedaży
Fot. WienCont
Peter Hanke, miejski radny ds. finansów i gospodarki, podkreślił znaczenie portu w Wiedniu: "Dzięki doskonałym połączeniom z transportem wodnym, kolejowym i drogowym, a także położeniu w trzech korytarzach TEN-T, port w Wiedniu jest jednym z najważniejszych węzłów towarowych w Europie Środkowej i jednym z największych portów śródlądowych na Dunaju. W 2023 r. port w Wiedniu osiągnął znakomite wyniki".

Kurt Gollowitzer, dyrektor zarządzający Wien Holding, wyjaśnił te szeroko zakrojone inwestycje: "W 2023 r. ponad dwukrotnie zwiększyliśmy nasze inwestycje i przeznaczyliśmy łącznie 15,3 mln EUR na konkretne projekty, aby jeszcze bardziej wzmocnić pozycję portu w Wiedniu jako czynnika gospodarczego".

Projekty obejmowały rekultywację gruntów Freudenau, zakup nieruchomości przy Haidequerstraße/Haidestraße, budowę dwóch hal filmowych oraz budowę pierwszych czterech z łącznie sześciu lekkich hal dla dużego klienta.

WienCont, spółka zależna Portu Wiedeńskiego, pomyślnie zamknęła rok 2023 i zwiększyła swoje obroty z 16,9 mln EUR do 19,4 mln EUR, co odpowiada wzrostowi o 14,64%. Pomimo globalnej sytuacji gospodarczej i trwającej recesji w sektorze transportu, WienCont był w stanie obsłużyć około 470 000 jednostek kontenerowych (TEU). Odpowiada to spadkowi o około siedem procent w porównaniu z rokiem 2022, ale jest znacznie lepsze niż spadek w branży o jedenaście procent w Austrii.

Doris Pulker-Rohrhofer, Dyrektor Techniczny Portu Wiedeń,  była zadowolona z pozytywnego rozwoju działalności depot: "Dzienny wolumen składowania kontenerów wzrósł o 3%. Segmenty napraw (+ 6%), handlu (+ 39%) i wynajmu kontenerów (+ 6%) również były w stanie poprawić swoje wyniki pomimo trudnej sytuacji gospodarczej".

Port w Wiedniu nadal przywiązuje dużą wagę do zrównoważonego rozwoju. Terminal dźwigowy z przejściem wahadłowym umożliwia neutralny pod względem emisji CO2 transport przez teren Freudenau bez manewrowania olejem napędowym. Ponadto w 2023 r. uruchomiono system fotowoltaiczny o mocy 84 kWp, aby zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej i zabezpieczyć dostawy energii.