„Bezpieczne Wakacje” na kolei pod bacznym okiem funkcjonariuszy SOK

„Bezpieczne Wakacje” na kolei pod bacznym okiem funkcjonariuszy SOK

24 czerwca 2024 | Źródło: Straż Ochrony Kolei / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Zaczynają się wakacje – to upragniony i wymarzony wypoczynek, czas relaksu, zabawy, oraz dalekich podróży. Dla funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, to jednak czas wzmożonej pracy. Wzorem lat ubiegłych funkcjonariusze SOK będą prowadzili wzmożone działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym na stacjach i dworcach kolejowych, jak i na trasach przemieszczania się pociągiem podczas wakacyjnych wojaży. Dodatkowo kontrolowane będą przejazdy kolejowo-drogowe oraz szlaki, mosty i wiadukty kolejowe, gdzie dzieci i młodzież często spędzają wolny czas. Straż Ochrony Kolei aktywnie włączy się też w wakacyjną akcję ,,Bezpieczne Piątki’’, gdzie wspólnie z Ambasadorami Bezpieczeństwa będą edukować kierowców, rowerzystów i pieszych.

 

„Bezpieczne Wakacje” na kolei pod bacznym okiem funkcjonariuszy SOK
Fot. Straż Ochrony Kolei

Nadszedł długo wyczekiwany czas wakacji i wypoczynku. W tym okresie należy spodziewać się dużego ruchu turystycznego i tranzytowego na kolei, dlatego też zapewnienie bezpieczeństwa, szczególnie dzieciom i młodzieży podczas letnich wakacji jest priorytetem dla funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Dla bezpieczeństwa podczas wakacyjnych podróży pojawi się więcej patroli SOK w pociągach, na stacjach, przystankach i dworcach kolejowych. Mundurowi przypominają, że wakacje to przerwa od szkoły i pracy, ale nie od zdrowego rozsądku.

Szczególnym nadzorem objęte zostaną przejazdy kolejowo-drogowe, aby kierujący pojazdami, przestrzegali przepisów ruchu drogowego, a także mogli bezpiecznie dojechać na wypoczynek. Baczną uwagę zwrócą też na miejsca w których najczęściej dochodzi do wypadków. Kontrolowane będą szlaki, mosty i wiadukty kolejowe oraz tzw. ,,dzikie przejścia’’, czyli miejsca niedostępne dla osób postronnych, by zapobiec wkraczaniu na tory szczególnie dzieciom i młodzieży. W pociągach spotkamy umundurowane patrole SOK, a po cywilnemu funkcjonariuszy Grup Operacyjno-Interwencyjnych prowadzących regularne działania przeciwkradzieżowe.

Funkcjonariusze SOK mają do dyspozycji flotę samochodów terenowych umożliwiających im sprawne poruszanie się po trudnym terenie kolejowym, nowoczesne wyposażenie techniczne takie jak noktowizory, termowizory, fotopułapki oraz specjalne pojazdy obserwacyjne – Mobilne Centra Monitoringu. W ich posiadaniu znajdują się także nowoczesne środki przymusu bezpośredniego oraz specjalnie przeszkolone psy patrolowo-obronne.

Już od wielu lat funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w ramach swoich zadań realizują założenia prewencji społecznej, spotykają się w okresie wakacyjnym z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi przypominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas podróży pociągiem, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych, a także jak udzielać pierwszej pomocy.

Straż Ochrony Kolei wzorem lat ubiegłych będzie uczestniczyć w akcji ,,Bezpieczny Piątek’’ w ramach kampanii społecznej ,,Bezpieczny Przejazd – Szlaban na ryzyko’’ podczas której funkcjonariusze będą edukować kierowców, rowerzystów i pieszych na przejazdach kolejowo-drogowych.  

Korzystając ze środków komunikacji kolejowej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np. na dworcach kolejowych i w zatłoczonych pociągach. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, zwłaszcza nie przyjmujmy od nich żadnych poczęstunków. Pamiętajmy, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Cały czas dostępny jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00. W przypadku zauważenia jakiegokolwiek niebezpieczeństwa na obszarze kolejowym, należy zgłosić potrzebę interwencji. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei reagują na wszystkie zgłoszenia.