Wrocław Główny kolejny raz najbardziej popularną stacją w Polsce

Wrocław Główny kolejny raz najbardziej popularną stacją w Polsce

25 czerwca 2024 | Źródło: Urząd Transportu Kolejowego / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Wśród wszystkich miast wojewódzkich w 2023 r. najwięcej pasażerów – chociaż mniej niż przed rokiem – obsłużyły stacje kolejowe w Warszawie. Ale żaden ze stołecznych dworców nie znalazł się na podium, jeśli chodzi o popularność. Najwięcej pasażerów wsiadało i wysiadało na stacjach Wrocław Główny, Poznań Główny i Kraków Główny. Urząd Transportu Kolejowego publikuje dane o ruchu pasażerskim na największych stacjach kolejowych w 2023 r.

 

Wrocław Główny kolejny raz najbardziej popularną stacją w Polsce
Fot. Wikipedia

Główna stacja Wrocławia była dworcem o największej wymianie pasażerskiej w 2023 r. Utrzymała swoją pozycję z zeszłego roku. Na stacji Wrocław Główny wsiadło lub wysiadło 29,4 mln pasażerów. To 3,9% całkowitej wymiany pasażerskiej w Polsce. Średnio o każdej godzinie na stacji Wrocław Główny zatrzymywało się ponad 20 pociągów, a na każdy z nich przypadało ponad 166 wsiadających lub wysiadających osób. Wrocław Główny zajął pierwsze miejsce również w zestawieniu w 2022 r. Wtedy obsłużono 26,4 mln pasażerów, o 3 mln mniej niż w 2023 r.

Poznań Główny, który zajął drugie miejsce, obsłużył 24,9 mln podróżnych. Na tej stacji średnio w każdej godzinie jeździło niecałe 18 pociągów, a z każdego wysiadło lub wsiadło ponad 160 osób. Kraków Główny miał wyniki tylko minimalnie mniejsze niż Poznań. Co godzinę z tej stacji odjeżdżało, tak jak w Poznaniu, niecałe 18 składów. Jednak średnio z każdego wysiadało lub wsiadało ponad 151 osób, co w całym roku dało 23,4 mln użytkowników kolei.

W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych stacji znalazły się jeszcze: Katowice, Gdynia Główna, Gdańsk Główny, Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Gdańsk Wrzeszcz i Warszawa Gdańska.

W JAKICH MIASTACH NAJWIĘCEJ KORZYSTA SIĘ Z KOLEI?

Mimo spadku o 4,8% w porównaniu do 2022 r. największą wymianę pasażerską w 2023 r. miała Warszawa – 90,6 mln pasażerów. Na niższy wynik wpłynęły prace modernizacyjne na Warszawskim Węźle Kolejowym i budowa dworca Warszawa Zachodnia. Powodowało to wiele utrudnień w funkcjonowaniu połączeń kolejowych.

W Gdańsku, który w zestawieniu zajął drugie miejsce, wymiana pasażerska to 49,5 mln podróżnych. Wzrosła rok do roku o 11,9%. Następną pozycję zajęła stolica województwa dolnośląskiego. We Wrocławiu wymiana pasażerska była – jak na Pomorzu – wyższa o 11,9% niż w 2022 r. i wyniosła 35,7 mln osób.

Największą dynamikę wzrostu w 2023 r. zanotowały Zielona Góra (+29,4% w porównaniu z 2022 r.), Rzeszów (+28,5%) oraz Kraków (+23,4%).

W ubiegłym roku natężenie ruchu powyżej 10 pociągów na godzinę odnotowało 15 stacji: Warszawa Zachodnia, Warszawa Wschodnia, Wrocław Główny, Gdynia Główna, Gdańsk Wrzeszcz, Poznań Główny, Kraków Główny, Katowice, Sopot, Gdańsk Oliwa, Gdańsk Główny, Łódź Widzew, Gdynia Chylonia, Warszawa Gdańska, Gdynia Orłowo.

Tab. 1.    Wymiana pasażerska na 10 największych stacjach w Polsce w 2023 r.

 

 

Tab. 2.    Wymiana pasażerska w głównych ośrodkach wojewódzkich w 2023 r.