Transport miejski Tramwaj Grupy Škoda dla Bonn może pochwalić się nagrodą Red Dot Award

Tramwaj Grupy Škoda dla Bonn może pochwalić się nagrodą Red Dot Award

26 czerwca 2024 | Źródło: Dopraváček.eu / Škoda Group / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Prestiżowa nagroda Red Dot Award trafiła do producenta za tramwaj Škoda ForCity Smart Bonn.

 

Tramwaj Grupy Škoda dla Bonn może pochwalić się nagrodą Red Dot Award
Fot. Škoda Group

"Jesteśmy niezwykle dumni, że nasz tramwaj dla Bonn zdobył prestiżową nagrodę Red Dot Award" - komentuje Laurent Fromont, Senior Vice President Rolling Stock & Service Platforms w Škoda Group. "Nasi ludzie ciężko pracowali, aby zapewnić, że każdy szczegół pojazdu poprawia wrażenia z jazdy, nie tylko pod względem technicznym, ale także w sposobie, w jaki pasuje do unikalnej tożsamości Bonn. Zdobycie tej nagrody dowodzi, że nam się to udało".

 

Fot. Škoda Group 

 

Długa tradycja Grupy w produkcji taboru łączy nowoczesną estetykę z najnowszą technologią. "Nasza filozofia projektowania opiera się na zrozumieniu potrzeb naszych klientów i środowiska, w którym działają pojazdy" - mówi Tomáš Chludil, szef działu wzornictwa przemysłowego w Grupie Škoda. "Dla każdego projektu tworzymy indywidualny design. Projekty opierają się na szczegółowym badaniu architektury i infrastruktury każdego miasta. W rezultacie nasze pojazdy są nie tylko funkcjonalne, ale także doskonale uzupełniają miejski krajobraz".

 

Fot. Škoda Group 

 

Grupa Škoda wygrała przetarg na dostawę tramwajów do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Bonn w 2019 roku. Firma dostarczy do 38 nowoczesnych tramwajów do niemieckiego miasta. Ważną częścią umowy jest wyłączna dostawa części zamiennych przez 25 lat.

Tramwaje dla Bonn to nowoczesne dwukierunkowe trójczłonowe pojazdy w 100% niskopodłogowe z wózkami skrętnymi. Komfortowa obsługa jest możliwa dzięki pełnej przyczepności pojazdów, co zapewnia niezawodne właściwości jezdne nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Wnętrze pojazdów zostało zaprojektowane w duchu przyszłości transportu tramwajowego. Pasażerowie mogą oczekiwać wygodnych, przestronnych pojazdów przystosowanych do przewozu wózków inwalidzkich z dwoma dużymi wielofunkcyjnymi schowkami we wnętrzu, na przykład na wózki inwalidzkie, wózki dziecięce lub rowery. Nowe tramwaje posiadają przejrzysty system informacyjny z ekranami i panelami. W tramwajach zainstalowano system kamer, który znacząco przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa ruchu i zapobiegania wandalizmowi. Tramwaj ma 30 metrów długości i może pomieścić 180 pasażerów.

 

Fot. Škoda Group 

 

Red Dot Award: Product Design 2024

Każdego roku renomowana nagroda Red Dot Award: Product Design wyróżnia produkty, które zachwycają wyjątkowo wysoką jakością wzornictwa. Nagroda przyznawana jest na podstawie decyzji jury Red Dot. Eksperci oceniają zgłoszone produkty w oparciu o cztery podstawowe zasady dobrego wzornictwa: jakość funkcji, jakość atrakcyjności, jakość użytkowania i jakość odpowiedzialności.

W 2024 r. jury Red Dot składało się z 39 ekspertów z 20 krajów na 4 kontynentach. Reprezentują oni różne dyscypliny projektowania i pracują jako profesorowie, konsultanci, dziennikarze lub projektanci przemysłowi.

 

Fot. Škoda Group 

 

Zgłoszenia pochodziły z 60 krajów. Produkty były testowane i oceniane przez sędziów zgodnie z ich typem. Dyskusje między ekspertami są ważną częścią procesu decyzyjnego. Pokazują one staranność, z jaką jury Red Dot rozważa i ocenia każdy produkt indywidualnie.