Pożar zbiorników paliwa na terenie stacji Sławków PKP LHS.

Pożar zbiorników paliwa na terenie stacji Sławków PKP LHS.

28 czerwca 2024 | Źródło: UM Sławków
PODZIEL SIĘ

Kilkanaście zastępów straży walczy z pożarem zbiorników paliwa na jednym z terminali kolejowych w Sławkowie.Rzecznik Komendy Powiatowej PSP w Będzinie poinformował, że sytuacja została opanowana. Zgodnie z informacjami służb na chwilę obecną nie ma zagrożenia dla mieszkańców. Uprasza się jednak o ograniczanie otwierania okien.

 

Pożar zbiorników paliwa  na terenie stacji Sławków PKP LHS.
Fot. materiały prasowe Zarządzania Kryzysowego UM Sławków

 

Jak informują media i Urząd Miejski w Sławkowie w piątek 28 czerwca 2024 r. około godziny 4 nad ranem wybuchł pożar na terenie stacji Sławków PKP PKP LHS przy ul. Dębowa Góra. Na miejsce pożaru zostały zadysponowane liczne siły i środki również spoza powiatu będzińskiego. Dotarły tu też cysterna z Dąbrowy Górniczej oraz zastępy z Katowic i Sosnowca.Według informacji służb brak bezpośrednich zagrożeń dla mieszkańców.

W efekcie pożaru powstał wielki słup czarnego dymu, który widać z całej okolicy. Strażacy apelują o zamknięcie okien w domach w sąsiedztwie pożaru. Burmistrz Sławkowa poinformował mieszkańców, iż w związku z dużym poborem wody z sieci może nastąpić spadek ciśnienia, a na sąsiednich drogach mogą też pojawić się wozy strażackie napełniające zbiorniki z hydrantów. Zaapelował o ostrożność.

 

Fot. Materiały prasowe Zarządzania Kryzysowego UM Sławków

 

O godz. 3:56 Straż Pożarna otrzymała zgłoszenie, że palą się zbiorniki, w których znajduje się paliwo. Łącznie w zbiornikach było ok. sześciu tys. litrów paliwa. Zagrożone były budynki socjalne i samochody ciężarowe. W działaniach brało udział ok. 70 strażaków i 19 samochodów. Spaleniu uległy zbiorniki i ciągniki siodłowe, które znajdowały się w pobliżu zbiorników. Przyczyna pożaru będzie wyjaśniana po zakończeniu działań gaśniczych. 

PKP LHS to kolejowa Linia Hutnicza Szerokotorowa (dawniej zwana Linią Hutniczo-Siarkową). Ma numer 65, biegnie od stacji Most na rzece Bug (kolejowe przejście graniczne w Hrubieszowie) do stacji Sławków Południowy LHS. Jest najdłuższą linią szerokotorową w Polsce i najdalej wysuniętą na zachód linią szerokotorową (o rozstawie szyn 1520 mm) w Europie.  PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa jest zarządcą tej linii, a zarazem świadczy usługi w zakresie kolejowego transportu towarów, skierowane do różnych gałęzi przemysłu, m.in. metalurgicznego, chemicznego, paliwowo- energetycznego, przetwórstwa drzewnego oraz budownictwa.