Kujawsko-Pomorskie korzysta z opcji na dostawę 5 dodatkowych elektrycznych zespołów trakcyjnych

Kujawsko-Pomorskie korzysta z opcji na dostawę 5 dodatkowych elektrycznych zespołów trakcyjnych

28 czerwca 2024 | Źródło: Biuro Prasowe Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego
PODZIEL SIĘ

Samorząd województwa kupuje w Pesie Bydgoszcz pięć nowych nowoczesnych pociągów elektrycznych, które bydgoski producent dostarczy w 2027 roku. Podczas ceremonii przekazania stosownej umowy z wiceprezesem spółki Maciejem Maciejewskim spotkali się dziś (28 czrwca) marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Aneta Jędrzejewska.

Kujawsko-Pomorskie korzysta z opcji na dostawę 5 dodatkowych elektrycznych zespołów trakcyjnych
Fot. Biuro Prasowe Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego

 

- To kolejne ważne przedsięwzięcie zakupowe poszerzające naszą ofertę komunikacyjną i podnoszące jej standard. Nowoczesna gospodarka wymaga sprawnej mobilności, a to może zapewnić tylko wysokiej jakości publiczny transport pasażerski. Wiąże się to m.in. z koniecznością stałego unowocześniania i uzupełniania taboru - mówił podczas spotkania marszałek Piotr Całbecki podkreślając, że Pesa jest aktywnym ambasadorem i wizytówką regionu. Życzył firmie dalszego rozwoju.  

Odpowiedzialna w zarządzie województwa za transport kolejowy wicemarszałek Aneta Jędrzejewska poinformowała, że w tym roku spodziewamy się na naszych liniach kolejowych 8 milionów pasażerów. Wskazała na wartość transakcji dla lokalnej gospodarki: - Cieszę się, że po torach w naszym regionie będą jeździć pociągi wyprodukowane w naszym województwie. Tym projektem patrzymy w przyszłość kolei w Kujawsko-Pomorskiem.

 

Fot. Biuro Prasowe Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego

 

Wiceprezes Maciej Maciejewski podkreślił, że zamówione przez samorząd województwa pojazdy szynowe to składy najnowszej generacji, a firma prowadzi zaawansowane prace nad pociągami z napędem wodorowym: - W perspektywie trzech lat będziemy mieli pojazd o napędzie wodorowym. Będziemy się cieszyć, jeśli będzie jeździć w naszym regionie.

Zamówione właśnie w Pesie pociągi to czteroczłonowe zespoły trakcyjne zabierające na pokład 498 osób (w tym 229 na miejscach siedzących), oszczędne w eksploatacji, klimatyzowane, wyposażone w urządzenia ułatwiające podróż osobom poruszającym się na wózkach i stojaki na rowery. Wartość kontraktu to 240 mln złotych, źródłem środków są nasz program regionalny Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 oraz budżet państwa.

 

Wizualizacja: Biuro Prasowe Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego