Unowocześniony dworzec w Sulechowie ponownie otwarty

Unowocześniony dworzec w Sulechowie ponownie otwarty

01 lipca 2024 | Źródło: PKP S.A.
PODZIEL SIĘ

Ma nowocześnie urządzoną przestrzeń obsługi pasażerów, ale przede wszystkim jest przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami – dworzec w Sulechowie został otwarty dla pasażerów po modernizacji.

 

Unowocześniony dworzec w Sulechowie ponownie otwarty
Fot. PKP S.A.

Inwestycję zrealizowano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jej celem było na dostosowanie wnętrz i otoczenia budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dworzec pozbawiono barier architektonicznych, a także wprowadzono w nim szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille`a, tablice dotykowe z planem dworca i szereg pomniejszych rozwiązań.

 

Fot. PKP S.A 

 

Dzięki zakończonej inwestycji pochodzący z 1872 r. dworzec w Sulechowie zyskał nowoczesną przestrzeń obsługi pasażerów. O jej historycznym charakterze świadczą poddana renowacji jasnobrązowa stolarka okienna i drzwiowa, a także kasowa oraz odrestaurowany wiatrołap od strony peronów. Na posadzce odtworzono też oryginalny, geometryczny wzór. Nowoczesności wnętrzu dodają jego jasna kolorystyka, a także oprawy oświetleniowe o nieco industrialnym charakterze. Poza tym hol będący jednocześnie poczekalnią wyposażono w nowocześnie wyglądające ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, zegar oraz gabloty z rozkładami jazdy. W jego sąsiedztwie znalazła się toaleta dla podróżnych z usprawnieniami dla osób z niepełnosprawnościami, ale również dla rodziców z dziećmi (przewijak). Warto również zwrócić uwagę na detale – jednym z nich jest drewniana przybudówka, znajdująca się po północno-zachodniej stronie budynku. Renowację przeszła jej fasada. Przywrócono w niej szklenia oraz niewielkie okienka z matowym ażurowym deseniem.

 

Fot. PKP S.A 

 

Dworzec wyposażono również w nowoczesne systemy bezpieczeństwa (np. monitoring), a także rozwiązania ekologiczne, tj. pompy ciepła, energooszczędne oświetlenie czy system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS) sterujący urządzeniami i instalacjami, a także optymalizujący zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.

W sąsiedztwie budynku ułożono również nowe chodniki oraz wykonano schody z poręczami.

 

Fot. PKP S.A 

 

Inwestycja w Sulechowie kosztowała 5,6 mln zł brutto. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A., a  wykonawcą robót Firma Architektoniczno-Budowlana Restauracji Zabytków „ARCHITEKTON" z  Głogowa.

W tym roku w województwie lubuskim, poza Sulechowem, PKP S.A. zakończyły inwestycje o podobnym charakterze w Nowinach Wielkich i Babimoście, natomiast w poprzednich latach – kompleksowe przebudowy dworców w Świebodzinie, Witnicy i Żaganiu. Obecnie w trakcie modernizacji jest jeszcze dworzec w Rzepinie. Planuje się, że jego otwarcie dla pasażerów po przebudowie nastąpi jesienią bieżącego roku.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Sukces oferty Bilet Kibica PKP Intercity podczas EURO 2024 Sukces oferty Bilet Kibica PKP Intercity podczas EURO 2024
Następny artykuł Koleje Mazowieckie wspierają podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt  w Celestynowie Koleje Mazowieckie wspierają podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie