Ukrzaliznycia przewiozła w czerwcu 2,5 miliona pasażerów

Ukrzaliznycia przewiozła w czerwcu 2,5 miliona pasażerów

02 lipca 2024 | Źródło: Ukrzaliznycia / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W czerwcu Ukrzaliznycia przewiozła 2,5 miliona pasażerów, co stanowi wzrost o 18% w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku. W niedzielę, 30 czerwca, kolej ustanowiła rekord 100 000 pasażerów dziennie. Jest to najwyższa liczba od początku inwazji na pełną skalę, z wyłączeniem okresu masowej ewakuacji.

 

Ukrzaliznycia przewiozła w czerwcu 2,5 miliona pasażerów
Fot. Ukrzaliznycja

 

Koleje przygotowały się do szczytu sezonu z wyprzedzeniem, uruchomiono nowe trasy (zwłaszcza w ważnych społecznie obszarach, gdzie dzieci z całego kraju udają się na wakacje i leczenie), a tabor został rozdzielony tak, aby najbardziej pojemny tabor mógł sprawnie obsługiwać najpopularniejsze trasy. Aby wzmocnić połączenia międzynarodowe, zorganizowano trasy przesiadkowe (takie jak Lwów - Rawa Ruska - Warszawa), a rozwój stacji Chop jako węzła komunikacyjnego dla podróży z Ukrainy do Budapesztu i Wiednia oraz odpowiednie przydzielenie pociągów w tym połączeniu również odegrały znaczącą rolę.

Ważna była również współpraca z polskimi kolegami w celu utrzymania połączeń dla ukraińskich pociągów jadących do Chełma w związku z remontem polskiego odcinka linii kolejowej. W wyniku porozumień utrzymano połączenia przesiadkowe na stacji Dorohusk. Tym samym podaż miejsc w kierunku Polski została obroniona, a nie zmniejszona. Takie podejście zaowocowało rekordowymi wynikami: w ubiegłym miesiącu w ruchu międzynarodowym podróżowało prawie 210 tys. pasażerów, czyli o 29% więcej niż w czerwcu 2023 roku.

Specjalne usługi online uruchomione przez Ukrzaliznytsia dla priorytetowych grup pasażerów pomagają radzić sobie z ruchem w godzinach szczytu:

  • usługa zamawiania biletów grupowych online - w czerwcu przetworzono 2652 wnioski grupowe, a 98 732 dzieci i osób im towarzyszących podróżowało z całego kraju w celach wypoczynkowych i rekreacyjnych;
  • 8 500 żołnierzy i kobiet skorzystało z usługi rezerwacji biletów dla personelu wojskowego i ich rodzin - głównie w celu podróży z Charkowa, Dniepru i Kramatorska.

Przypominamy, że od momentu uruchomienia usługa pomogła 30 000 żołnierzy znaleźć bilety i odbyć pilne podróże z miast frontowych na podróże służbowe i wakacje Najpopularniejszym pociągiem w czerwcu był nr 128 Zaporoże - Lwów. W ciągu miesiąca skorzystało z niego 65 426 pasażerów!

Najpopularniejsze połączenia to tradycyjnie:

  • Kijów - Lwów oraz Lwów - Kijów;
  • Charków - Kijów;
  • Dniepr - Kijów.