TransItalia i Tramesa finalizują uruchomienie połączenia między Walencją a Madrytem

TransItalia i Tramesa finalizują uruchomienie połączenia między Walencją a Madrytem

04 lipca 2024 | Źródło: Translitalia / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W ciągu ostatnich kilku dni, po przeprowadzeniu odpowiednich testów załadunku i rozładunku za pomocą suwnicy w porcie w Walencji, uruchomiono pierwszy intermodalny pociąg w ramach usługi autostrady kolejowej między Walencją a Madrytem.

 

TransItalia i Tramesa finalizują uruchomienie połączenia między Walencją a Madrytem
Fot. Translitalia

W lipcu tego roku TransItalia i Tramesa uruchomiły pierwszą w Hiszpanii autostradę morsko-kolejową do 2024 r., obejmującą połączenia między Walencją a Madrytem.

W tym sensie w ostatnich dniach uruchomiono pierwszy pociąg, a w ostatnich tygodniach przeprowadzono testy załadunku i rozładunku za pomocą suwnicy we wschodnim doku portu w Walencji w celu łączenia lub odłączania naczep. Podobnie Cefsa przeniosła wagony Tramesa między stolicą Hiszpanii a Walencją.

 

Fot. Translitalia

 

Ta publiczno-prywatna inicjatywa obejmuje Ministerstwo Transportu i Zrównoważonej Mobilności, Adif, Zarząd Portu Walencja, Puertos del Estado, Transitalia, Medway, Grualia, Alsa, tymczasowe joint venture obejmujące Renfe i Transfesa, a także Tatravagonka.

Oczekuje się, że linia ta pozwoli na transport kolejowy naczep z Włoch drogą morską, unikając w ten sposób ruchu na hiszpańskich drogach i emisji CO2.

Istnienie infrastruktury iberyjskiej na połączeniu spowodowało konieczność nabycia odpowiednich naczep towarowych w celu obejścia tego ograniczenia technicznego, w tym nabycia specjalnych naczep ciężarowych typu P400, a także wagonów typu T4000.

TransItalia i Tramesa zamierzają utrzymać swój sojusz także poza tą pierwszą autostradą morsko-kolejową między portem w Walencji a Madrytem, ponieważ w nadchodzących latach planowane są nowe linie i miejsca docelowe.

 

Fot. Transltalia