Transport miejski Alstom prezentuje najdłuższy tramwaj na świecie dla Berlina

Alstom prezentuje najdłuższy tramwaj na świecie dla Berlina

05 lipca 2024 | Źródło: Alstom / zdopravy.cz/ Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Producent technologii kolejowych Alstom i berlińskie przedsiębiorstwo transportowe BVG zaprezentowały jeden z najdłuższych tramwajów na świecie. Nowy dziewięcioczłonowy tramwaj, zwany Urbanliner, zacznie przewozić pasażerów w przyszłym roku. Jest on oparty na platformie Flexity opracowanej przez firmę Bombardier, która zostanie przejęta przez Alstom w 2021 roku.

 

Alstom prezentuje najdłuższy tramwaj na świecie dla Berlina
Fot. Alstom

BVG planuje wdrożyć nowe tramwaje na swojej najbardziej ruchliwej linii M4, z której korzysta około 100 000 osób dziennie. Łączy ona Falkenberg w północno-wschodniej części miasta z Hackersche Markt w centrum metropolii.

 

Fot. Alstom 

 

W tym samym czasie Alstom zaprezentował również nową nazwę. Zamiast Flexity, tramwaj będzie nosił nazwę Urbanliner. "Nowy tramwaj reprezentuje ofertę zrównoważonej mobilności na przyszłość. Wyposażony w najnowszą technologię, spełnia rosnącą liczbę pasażerów oraz potrzeby w zakresie bezpieczeństwa, dostępności i komfortu, a także jest doskonałym miejscem pracy dla naszych motorniczych" - powiedziała przewodnicząca rady nadzorczej BVG Franziska Giffey.

 

Fot. Alstom 

 

W porównaniu z obecnymi tramwajami, nowe tramwaje są szersze i mogą pomieścić o 25% więcej pasażerów. Zastąpią one na linii tramwaje GT6, które kursują podwójnie.