Rozszerzenie współpracy Chin i Kazachstanu w zakresie produkcji taboru, transportu i logistyki

Rozszerzenie współpracy Chin i Kazachstanu w zakresie produkcji taboru, transportu i logistyki

04 lipca 2024 | Źródło: Koleje Kazachstańskie / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Podczas oficjalnej wizyty Prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w Kazachstanie podpisano ponad 30 dokumentów i porozumień międzypaństwowych i międzyresortowych. W szczególności Ministerstwo Transportu Republiki Kazachstanu i Państwowy Komitet Reform i Rozwoju Chińskiej Republiki Ludowej podpisały protokół ustaleń w sprawie rozwoju transgranicznych przejazdów kolejowych, a także zwiększenia przewozów towarowych wzdłuż Transkaspijskiego Międzynarodowego Szlaku Transportowego (TITR - Środkowy Korytarz). W 2023 r wolumen przewozów kolejowych ładunków pomiędzy krajami wzrósł o 22% i osiągnął rekordowe 28 mln ton. Jednocześnie postawiono sobie za cel podwojenie obrotów w najbliższej przyszłości.

 

Rozszerzenie współpracy Chin i Kazachstanu w zakresie produkcji taboru, transportu i logistyki
Fot. Koleje Kazachstańskie

 

W ramach wizyty państwowej Prezydenta ChRL Xi Jinpinga w Astanie odbyło się spotkanie kierownictwa KTZ z Ministerstwem Transportu ChRL. Strony wymieniły opinie i omówiły kwestie dalszego rozwoju współpracy w zakresie logistyki transportu, perspektywy międzynarodowych korytarzy transportowych.

W dniu 2 lipca 2024 roku w ramach obradującej w Astanie Rady Biznesu Kazachstan-Chiny, która zgromadziła ponad 500 uczestników, w tym przedstawicieli 50 dużych chińskich firm podpisano ponad 40 dokumentów pomiędzy KTZ NC JSC a chińskimi spółkami na łączną kwotę przekraczającą 3,7 miliarda dolarów. USA. KTZ i jedna z największych grup portowych Chin „Port Lianyungang” zawarły umowę o inwestycji w budowę hubu kontenerowego w porcie w Aktau.

 

Podpisanie umów podczas Rady Biznesu Kazachstan-Chiny w Astanie. Fot. Koleje Kazachstanskie

 

JSC „KTZ Express” – spółka zależna KTZ, rosyjska JSC „Slavtrans-Service” i chińska firma Xi'an Free Trade Port podpisały porozumienie w sprawie stworzenia jednolitej cyfrowej platformy transportu kontenerów – zintegrowanego systemu umożliwiającego znacząco usprawnić logistykę, promować rozwój handlu elektronicznego, uprościć procedury celne, zmniejszyć bariery handlowe, zwiększyć przejrzystość i efektywność łańcuchów dostaw.

W dniu 2 lipca 2024 r. na stacji Altynkol odbyła się ceremonia przekazania odbiorcy pierwszych lokomotyw manewrowych dostarczonych przed terminem przez CRRC w ramach umowy o współpracy podpisanej w dniu 17 października 2023 r. podczas oficjalnej wizyty prezydenta Kazachstanu Kassyma-Jomarta Tokajewa w Chinach.

 

Fot. Koleje Kazachstańskie

 

Lokomotywy manewrowe posiadają ulepszone parametry konstrukcyjne i trakcyjne. Zostały zaprojektowane z uwzględnieniem warunków klimatycznych Kazachstanu i mogą pracować w temperaturach od -40°C do +50°C. Waga wynosi 135 ton.

Umowa o wartości 1,3 mld USD przewiduje dostarczenie przez CRRC łącznie 100 lokomotyw manewrowych i 100 lokomotyw liniowych. Ponadto utworzone zostaną centra serwisowe w Kazachstanie w celu ich utrzymania oraz powstanie centrum inżynieryjne.

Historia współpracy Kolei Kazachstanu z chińską korporacją CRRC sięga ponad 20 lat. W tym czasie Kazachstan zakupił ponad 6000 wagonów towarowych, a także 300 wagonów pasażerskich i lokomotyw wyprodukowanych w Chinach. Dziś relacja osiągnęła nowy poziom. Projekt lokomotywy hybrydowej nowej generacji jest już na ukończeniu, a jej produkcja ma rozpocząć się w 2025 roku.