Nieodpowiedzialne i niebezpieczne zachowania młodych ludzi na torach!

Nieodpowiedzialne i niebezpieczne zachowania młodych ludzi na torach!

05 lipca 2024 | Autor: insp. Piotr Żłobicki | Źródło: Straż Ochrony Kolei / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Wakacyjna nieodpowiedzialna zabawa, ciekawość konsekwencji zdarzenia czy zwykła głupota? Często maszyniści zmuszeni są zatrzymać rozpędzone pociągi przed ułożoną na torach przeszkodą. W większości przypadków incydenty nie kończą się tragicznie. Jednak pozostawienie na torach kilkanaście kamieni czy innych przedmiotów mogą doprowadzić do katastrofy w ruchu kolejowym. Tylko przedwczoraj funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Krakowa i Ostrowa Wielkopolskiego ujęli pięć osób, które układały na torach przeszkody.

 

Nieodpowiedzialne i niebezpieczne zachowania młodych ludzi na torach!
Fot. Straż Ochrony Kolei

Do pierwszego zdarzenia doszło około godziny 11:30, kiedy to dyżurny ruchu stacji Ostrów Wielkopolski Zachodni powiadomił telefonicznie dyżurnego zmiany SOK w Ostrowie Wielkopolskim, że maszynista pociągu towarowego relacji Malczyce – Ostrów  Wielkopolski na torach szlakowych Ostrów Wielkopolski Zachodni – Biadki zauważył ułożone przeszkody w postaci kamieni oraz osoby nieletnie.

Na miejsce niezwłocznie skierowano funkcjonariuszy z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Ostrowie Wielkopolskim. Po przybyciu na miejsce sokiści ujęli dwóch chłopców układających przeszkody na torach w postaci kamieni. Podczas interwencji podjętej przez mundurowych, nieletnie osoby w wieku 8 i 12 lat przyznały się do układania przeszkód na torach, oczekując na kolejne nadjeżdżające pociągi. Funkcjonariusze SOK usunęli ułożone przez nieletnich sprawców kamienie.

Do podobnego zdarzenia doszło kilka godzin później na szlaku kolejowym Kraków Mydlniki – Kraków Batowice. Służba dyżurna Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Krakowie otrzymała informację od dyżurnej ruchu stacji Kraków Mydlniki, że maszynista pociągu towarowego relacji Kraków Nowa Huta  – Zebrzydowice najechał na ułożone na główkach szyn przeszkody w postaci kamieni. Zaalarmowani o osobach nieuprawnionych na torach funkcjonariusze Grupy Operacyjno-Interwencyjnej SOK, natychmiast ruszyli w teren. Po przybyciu na miejsce ujęli trzy osoby,  kobietę 27 lat, mężczyznę lat 29 i chłopca lat 7.Osoby przyznały się do układania przeszkód w postaci kamieni, puszki oraz szklanej butelki. Podczas prowadzonych czynności przy sprawcach ujawniono wiatrówkę śrutową oraz replikę pistoletu CZ zasilaną CO na kulki metalowe. Jak się okazało ojciec z synem i swoją koleżanką celowali z wiatrówki do przedmiotów, które układały na główce szyny.

W oby przypadkach, sprawcy niebezpiecznych wybryków chuligańskich zostali przekazani wezwanym na miejsce zdarzenia funkcjonariuszom Policji, celem dalszego postępowania.

Dorośli, młodzież i dzieci przebywająca na obszarze kolejowym w miejscach niedozwolonych, między innymi układając różne niebezpieczne przedmioty na torach, po których jeżdżą pociągi pasażerskie i towarowe, często nie zdają sobie sprawy, że ich niebezpieczne zabawy zagrażają nie tylko bezpieczeństwu w ruchu kolejowym oraz pasażerom, ale również im samym. Nie zawsze w porę można dostrzec nadjeżdżający pociąg z dużą prędkością. A przy spotkaniu człowieka z pociągiem ten pierwszy nie ma najmniejszych szans.