Otwarcie największej stacji paliw HVO we wschodnich Niemczech.

Otwarcie największej stacji paliw HVO we wschodnich Niemczech.

08 lipca 2024 | Źródło: DB Cargo
PODZIEL SIĘ

Deutsche Bahn wyznacza ostateczny kurs na ochronę klimatu. Grupa postawiła sobie ambitny cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku. Jest to dziesięć lat wcześniej niż zaleca Europejski Zielony Ład UE. DB wykonała już dobrą robotę, zmniejszając emisję CO2 o prawie 70% w ciągu ostatnich 30 lat. DB Cargo jest również aktywnie zaangażowane w realizację celów środowiskowych. "Pociągi są jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska sposobów transportu towarów. Każdy pociąg towarowy już teraz pozwala zaoszczędzić od 80 do 100% CO2 w porównaniu z transportem drogowym" - mówi Patrick Bertman, Head of Product & Pricing Strategies w DB Cargo. "Ale to nie wystarczy do osiągnięcia naszego celu na 2040 r., dlatego obecnie pracujemy nad konkretnymi rozwiązaniami dla naszej floty lokomotyw spalinowych".

 

Otwarcie największej stacji paliw HVO we wschodnich Niemczech.
Fot. DB Cargo
Liczba jest imponująca: Około miliona litrów HVO 100 zostanie zatankowanych w tym roku na kolejowej stacji paliw w stacji rozrządowej Halle (Saale), która została przestawiona na biopaliwo. HVO w czystej postaci (HVO 100) powoduje około 90 procent mniej emisji CO2 niż kopalny olej napędowy. Stacja paliw jest dostępna nie tylko dla DB Cargo, ale także dla innych firm kolejowych, wspierając w ten sposób dalszą ekspansję ekologicznych łańcuchów dostaw na miejscu.

W najnowszej z 21 stacji paliw HVO w Niemczech, używane tam lokomotywy manewrowe odnoszą szczególne korzyści, a tym samym umożliwiają praktycznie neutralny pod względem emisji CO2 łańcuch dostaw w regionie aż do ostatniej mili. Dr Sigrid Nikutta, członek zarządu DB ds. transportu towarowego, również skupiła się na tym ważnym kroku podczas otwarcia stacji paliw: "Najlepszym rozwiązaniem jest często najprostsze rozwiązanie - i właśnie to zrobiliśmy tutaj w Halle: dzięki największej stacji paliw HVO we wschodnich Niemczech sprawiamy, że łańcuchy dostaw i dostaw są ekologiczne aż do ostatniej mili. Możemy do tego wykorzystać naszą istniejącą flotę lokomotyw, co jest zrównoważone!". W tym roku DB Cargo zatankuje już osiem milionów litrów biodiesla w całych Niemczech, oszczędzając około 25 000 ton CO2 w transporcie kolejowym.

 

Fot. DB Cargo 

 

Otwarcie największej stacji tankowania biopaliw we wschodnich Niemczech na stacji rozrządowej Halle (Saale) z udziałem dr Sigrid Nikutty (członek zarządu DB ds. transportu towarowego i CEO DB Cargo), Michaela Theurera (parlamentarny sekretarz stanu przy federalnym ministrze ds. cyfrowych i transportu oraz komisarz rządu federalnego ds. transportu kolejowego) i Svena Hallera (sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Cyfryzacji kraju związkowego Saksonia-Anhalt).