Liebherr dostarczy systemy HVAC na bazie propanu dla pociągów Stadler Polska

Liebherr dostarczy systemy HVAC na bazie propanu dla pociągów Stadler Polska

08 lipca 2024 | Źródło: Liebherr
PODZIEL SIĘ

Liebherr-Transportation Systems dostarczy firmie Stadler Polska 80 systemów HVAC na bazie propanu, co oznacza pierwsze seryjnie produkowane jednostki wykorzystujące ten ekologiczny czynnik chłodniczy.

 

Liebherr dostarczy systemy HVAC na bazie propanu dla pociągów Stadler Polska
Fot. Stadler
Liebherr-Transportation Systems otrzymał zlecenie od Stadler Polska Sp. z o.o., producenta pojazdów szynowych, na dostawę 80 systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) wykorzystujących propan jako czynnik chłodniczy (R290). Jest to pierwszy przypadek dostarczenia przez firmę Liebherr seryjnie produkowanych urządzeń HVAC na bazie propanu, co stanowi kamień milowy w jej linii produktów.

Koncepcja techniczna tych systemów HVAC została opracowana we współpracy z TÜV Süd, zapewniając spełnienie wszystkich odpowiednich norm bezpieczeństwa. Propan został wybrany ze względu na korzyści dla środowiska, oferując naturalną alternatywę dla konwencjonalnych czynników chłodniczych, które są bardziej szkodliwe dla środowiska. Oprócz zrównoważonego rozwoju, system oparty na propanie został również zaprojektowany z myślą o łatwości obsługi i niezawodności, obiecując minimalne przestoje dla operatorów kolejowych.

Dostawy tych systemów HVAC rozpoczną się w połowie września 2024 roku i potrwają do końca 2026 roku. Urządzenia zostaną zainstalowane w 20 elektrycznych zespołach trakcyjnych (EZT) serii FLIRT (Fast Light Intercity and Regional Trains) firmy Stadler. Obejmuje to 80 jednostek HVAC w salonach, 80 jednostek odzysku ciepła i 40 jednostek kabinowych. Pociągi mają być eksploatowane przez VR Group, fińskie przedsiębiorstwo kolejowe, obsługujące trasy regionalne w Helsinkach, Tampere i Lahti. Każdy czterowagonowy pociąg FLIRT może pomieścić do 800 pasażerów.

Pascal Rapp, Sales Area Manager East w Liebherr-Transportation Systems, wyraził wdzięczność za zaufanie Stadler Polska do ich produktu, stwierdzając: "Jesteśmy bardzo wdzięczni za zaufanie, jakim obdarzyła nas firma Stadler Polska. Nasz system klimatyzacji oferuje zrównoważone i wydajne rozwiązanie dla producentów i operatorów pojazdów. Propan ma potencjał tworzenia efektu cieplarnianego na poziomie zaledwie trzech, czyli znacznie niższym niż wiele syntetycznych czynników chłodniczych. Wybraliśmy propan do naszego systemu HVAC, oferując w ten sposób rozwiązanie dla bardziej zrównoważonej mobilności".

Rozwój ten oznacza krok naprzód w zrównoważonej technologii dla przemysłu kolejowego, dostosowując się do globalnych wysiłków na rzecz zmniejszenia wpływu na środowisko i poprawy efektywności energetycznej w transporcie publicznym.