Austriacką Nagrodę Logistyczną 2024 otrzymują ÖBB Rail Cargo Group i Transporeon

Austriacką Nagrodę Logistyczną 2024 otrzymują ÖBB Rail Cargo Group i Transporeon

08 lipca 2024 | Źródło: ÖBB Rail Cargo Group / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W ramach Austriackiego Dnia Logistyki w Linzu, VNL po raz 16. przyznało Austriacką Nagrodę Logistyczną. Nagroda ta honoruje wybitne osiągnięcia w dziedzinie innowacyjnych projektów logistycznych i jest przyznawana po dokładnej ocenie przez jury złożone z ekspertów.

Austriacką Nagrodę Logistyczną 2024 otrzymują ÖBB Rail Cargo Group i Transporeon
Fot. ÖBB Rail Cargo Group

Verein Netzwerk Logistik gratuluje ÖBB Rail Cargo Group i Transporeon zdobycia Austriackiej Nagrody Logistycznej 2024.
Od prawa do lewa:  Przewodniczący jury Veit Kohnhauser (dyrektor zarządzający VNL GmbH), Hubert Zajicek (rzecznik rady doradczej VNL i członek zarządu voestalpine AG), Bernhard Schmaldienst (dyrektor ds. produktów widoczności, Transporeon), Serge Schamschula (szef ekosystemu, Transporeon), Clemens Först (rzecznik zarządu, ÖBB Rail Cargo Group), Christoph Lewisch (cyfrowe usługi dla klientów, ÖBB Rail Cargo Group), Franz Staberhofer (prezes VNL i prezes ASCII).

 

Znakomite wyniki wspólnego projektu "Shift 2 Rail" realizowanego przez ÖBB Rail Cargo Group i Transporeon przekonały jury. Veit Kohnhauser, przewodniczący jury i dyrektor zarządzający VNL, podkreślił w swoim przemówieniu pochwalnym: "Grupa ÖBB Rail Cargo i Transporeon wspólnie opracowały rozwiązanie, które rewolucjonizuje rezerwację transportu kolejowego i intermodalnego, a jednocześnie zapewnia przejrzystość w czasie rzeczywistym w całym łańcuchu dostaw. Rozwiązanie to integruje mocne strony obu firm i wnosi znaczący wkład w przejście z transportu drogowego na kolejowy oraz wspiera ambitne cele klimatyczne Komisji Europejskiej. Zwycięzca Austriackiej Nagrody Logistycznej może również reprezentować Austrię w Europejskiej Nagrodzie Logistycznej Europejskiego Stowarzyszenia Logistycznego.

Następujące powody ostatecznie przekonały jury:

  • Shift2Rail integruje transport kolejowy i intermodalny z platformą Transporeon. Ułatwia to załadowcom rezerwację i zarządzanie transportami intermodalnymi.
  • Integracja danych w czasie rzeczywistym z rezerwacją i przetwarzaniem transportu kolejowego jest wyjątkowa i umożliwia lepsze planowanie i optymalizację transportu, przyczyniając się w ten sposób do redukcji emisji CO2.

Clemens Först (CEO, ÖBB Rail Cargo Group) był zachwycony otrzymaniem nagrody: "Jestem zachwycony. Jesteśmy szczególnie dumni ze zdobycia Austriackiej Nagrody Logistycznej 2024. Większość gospodarki nie ma połączenia kolejowego. Aby kolej w coraz większym stopniu stawała się zrównoważonym logistycznym kręgosłupem europejskiej gospodarki, musi ona dotrzeć do klienta, tj. pierwsza i ostatnia mila musi być pokonana przez ciężarówkę. Shift2Rail sprawia, że transport intermodalny jest łatwy i pozbawiony barier dla spedytorów. W ten sposób wnosimy znaczący wkład w zrównoważony transport lądowy". 

Bernhard Schmaldienst (Director Visibility Products, Transporeon GmbH), "To dla nas wielki zaszczyt być zwycięzcą Austriackiej Nagrody Logistycznej. To świetny przykład na to, jak ważna jest współpraca w logistyce. Jeśli włożysz w to serce i duszę, dwóch bardzo różnych partnerów może osiągnąć wielkie rzeczy. Teraz przeniesiemy Shift2Rail na cały świat".

ÖBB Rail Cargo Group (RCG) jest drugim co do wielkości dostawcą logistyki kolejowej w Europie, a tylko w ubiegłym roku osiągnęła wydajność ponad 26 miliardów tonokilometrów netto w swojej sieci w Europie i Azji. Transporeon, specjalista w dziedzinie oprogramowania, jest wiodącą globalną platformą zarządzania transportem, na której działa ponad 1400 nadawców i 145 000 dostawców usług transportowych.

Austriacka Nagroda Logistyczna

Verein Netzwerk Logistik (VNL) organizuje Austriacką Nagrodę Logistyczną od 16 lat w celu wyróżnienia wybitnych osiągnięć w branży i promowania najlepszych praktyk. Firmy z branży przemysłowej i handlowej mogą zgłaszać swoje innowacyjne projekty logistyczne. Wysokiej klasy jury złożone z ekspertów ocenia je i wybiera 3 najlepszych oraz zwycięzcę. W tym roku do finału dotarły projekty logistyczne ÖBB Rail Cargo Group z firmami Transporeon, Fronius i Lindner. Trofeum Austriackiej Nagrody Logistycznej opiera się na pomyśle potrójnego wahadła autorstwa prof. Petera Dürra z Instytutu Fizyki Maxa Planka w Monachium. Potrójne wahadło jest symbolem niewiadomych w systemach nieliniowych. Trzy ramiona wahadła tego wysokiej jakości produktu poruszają się w nieprzewidywalny sposób, ale są połączone z solidną podstawą. Trafna symbolika - naszym zdaniem - dla funkcji logistyki w dynamicznym środowisku gospodarczym.

VNL: Sieć biznesowa dla logistyki

Verein Netzwerk Logistik, zrzeszająca ponad 5400 członków, jest największą siecią biznesową w sektorze logistycznym w Austrii. Jej głównym celem jest łączenie obecnych i przyszłych wymagań logistycznych z odpowiednimi rozwiązaniami z instytucji badawczych i edukacyjnych, firm, biur transferu technologii, centrów technologicznych i prywatnych firm logistycznych. Ta aktywna sieć wzmacnia wiedzę logistyczną firm i ich pracowników oraz w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności, innowacyjności i bezpieczeństwa dostaw. VNL organizuje ponad 60 wydarzeń logistycznych rocznie, na bieżąco uczestniczy w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych, a także regularnie pełni funkcje doradcze w sektorze instytucjonalnym (np. ostatnio w zespole rządu federalnego ds. kryzysu Covid). Jako członek-założyciel, Verein Netzwerk Logistik wspiera również markę parasolową "AUSTRIAN LOGISTICS", inicjatywę Federalnego Ministerstwa Działań na rzecz Klimatu, Środowiska, Energii, Mobilności, Innowacji i Technologii, mającą na celu podkreślenie doskonałych usług świadczonych przez austriacką logistykę na całym świecie.