Czarny tydzień na węgierskiej kolei. "Bezpieczny przejazd" w wydaniu MÁV.

Czarny tydzień na węgierskiej kolei. "Bezpieczny przejazd" w wydaniu MÁV.

09 lipca 2024 | Źródło: https://iho.hu / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Statystyki wypadków na sieci MÁV nadal się pogarszają: do tej pory na przejazdach kolejowych doszło do 35 wypadków spowodowanych naruszeniem kodeksu drogowego lub nieuwagą, o sześć więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

 

Czarny tydzień na węgierskiej kolei.
Fot. https://iho.hu

 

Tylko w ostatnim tygodniu czerwca doszło do pięciu wypadków, z których jeden, widoczny na naszym zdjęciu otwierającym, 24 czerwca w Mera, pochłonął trzy ofiary śmiertelne. Aby zapobiegać wypadkom, MÁV intensyfikuje tego lata kampanię uświadamiającą, organizując pokazy bezpieczeństwa na drogach wzdłuż Balatonu i Velence. Aby ograniczyć liczbę wypadków, w kwietniu 2022 r. spółka kolejowa rozpoczęła krajową kampanię zapobiegania wypadkom pod hasłem "Bezpieczny powrót do domu!", której celem jest edukacja społeczeństwa i zwiększenie świadomości problemu, przede wszystkim w celu podniesienia świadomości i poprawy morale w transporcie. Kampania zostanie wzmocniona tego lata serią pokazów drogowych dotyczących bezpieczeństwa kolei, z których pierwszy odbył się w ubiegłym tygodniuj w Balatonlelle. Przez całe lato nad Balatonem w Zamárdi, Alsóörs, Balatonalmádi, Agárd i Camp Erzsébet odbywać się będą pokazy zapobiegania wypadkom, mające na celu podniesienie świadomości na temat znaczenia jazdy zgodnie z przepisami.

MÁV dodaje nowe elementy do swojej intensywnej kampanii na rzecz bezpieczeństwa na kolei, aby zmniejszyć liczbę wypadków na przejazdach kolejowych. Z pomocą Károly'ego Härtleina, wykładowcy w Instytucie Fizyki BME, spółka kolejowa wykorzystuje filmy edukacyjne zatytułowane SÍN-TÉR, aby zwrócić uwagę na znaczenie jazdy zgodnie z przepisami.

Ponieważ liczba wypadków zwykle wzrasta podczas letnich wakacji, MÁV zwraca szczególną uwagę na następujące kwestie:

  • Przebywanie na terenie kolejowym jest niebezpieczne i zabronione. Przechodzenie przez tory jest dozwolone tylko na wyznaczonych przejazdach kolejowych. Należy korzystać z przejazdów kolejowych i zbliżać się do nich z zachowaniem szczególnej ostrożności!
  • Migające na przemian czerwone światło fotokomórki oznacza, że nie wolno przekraczać torów, ponieważ nadjeżdża pociąg. Gdy pociąg przejedzie, należy poczekać, aż szlaban zacznie migać na biało. Przed przejściem przez tory należy zawsze upewnić się, że z żadnego kierunku nie nadjeżdża pociąg.
  • Nie używaj słuchawek ani nie naciskaj telefonu podczas jazdy, ponieważ odwraca to uwagę od niebezpieczeństw.
  • Zabronione i zagrażające życiu jest wchodzenie na wagony kolejowe lub słupy podtrzymujące sieć trakcyjną! Zbliżanie się do sieci trakcyjnej jest również niebezpieczne dla życia, ponieważ może spowodować porażenie prądem lub poważne lub zagrażające życiu oparzenia z odległości zaledwie dwóch metrów. Nawet samo zsunięcie się z dachu pojazdu znajdującego się na wysokości pięciu do sześciu metrów może spowodować poważne obrażenia lub śmierć. Surowo zabronione jest wchodzenie pod pojazdy, czołganie się pod nimi lub wspinanie się na nie.
  • Młodzi ludzie, którzy dla zabawy wbiegają pod pociąg, a następnie uskakują z drogi nadjeżdżającego pojazdu, igrają ze swoim życiem. Rzeczywista prędkość pociągu jest bardzo trudna do wykrycia, a droga hamowania pociągu wynosi kilkaset metrów, więc nie ma szans na jego nagłe zatrzymanie!
  • Surowo zabrania się umieszczania kamieni lub obcych materiałów na torach kolejowych lub rzucania nimi w pociąg! Takie działania poważnie zagrażają bezpieczeństwu pociągów w ruchu, ponieważ mogą spowodować ich awarię lub, w skrajnych przypadkach, wykolejenie. Hamowanie awaryjne po wykryciu obiektu na szynach może spowodować obrażenia pasażerów i załogi pociągu. We wszystkich przypadkach po takich działaniach sporządzany jest raport.