Deutsche Bahn rozpoczął budowe terminalu przeładunkowego Augsburg-Gersthofen

Deutsche Bahn rozpoczął budowe terminalu przeładunkowego Augsburg-Gersthofen

09 lipca 2024 | Źródło: DB Netz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

DB buduje nowy terminal przeładunkowy dla transportu drogowo-kolejowego za 83 miliony euro, którego otwarcie zaplanowano na 2026 rok.

 

Deutsche Bahn rozpoczął budowe terminalu przeładunkowego Augsburg-Gersthofen
Fot. DB Netz

Region Szwabii, który obejmuje południowo-południowo-zachodnią część Niemiec, jest jednym z najważniejszych węzłów logistycznych w kraju. Z nowego terminalu skorzysta wiele firm z sektora transportu, spedycji, przemysłu, handlu i usług. I oczywiście, w ścisłym związku z celami UE, nastąpi impuls do przeniesienia części ruchu z transportu drogowego na kolejowy.

Mówiąc konkretnie, terminal przeładunkowy Augsburg-Gersthofen zmniejszy liczbę przejechanych przez ciężarówki kilometrów o 2,3 miliona po ukończeniu budowy, oszczędzając około 700 000 litrów oleju napędowego lub ponad 1700 ton dwutlenku węgla rocznie. Jest to odpowiednik ilości dwutlenku węgla, którą las składający się ze 140 000 buków usuwa z powietrza podczas fotosyntezy. Nowy terminal ma rozpocząć działalność w 2026 r. i będzie obsługiwał jednostki ładunkowe, takie jak kontenery, naczepy i nadwozia wymienne. Istniejący terminal w Augsburgu-Oberhausen zostanie zamknięty po uruchomieniu nowego obiektu.

Budowa terminalu intermodalnego Augsburg-Gersthofen jest finansowana przez DB, rząd federalny i Unię Europejską, która wnosi około 37 milionów euro za pośrednictwem europejskiego instrumentu sieciowego.