Wystartował nowy przewoźnik w Czechach

Wystartował nowy przewoźnik w Czechach

17 października 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

U naszego południowego sąsiada pojawiła się konkurencja dla państwowych Kolei Czeskich. Jest nim spółka Regio Jet.

Fot. Harold/Wikimedia

Pierwszy pociąg należący do prywatnej firmy wyjechał 26 września na trasę z Havirzova koło Ostrawy do Pragi. Codziennie uruchamiane są trzy pociągi, które zatrzymują się m.in. w Pardubicach i Ołomuńcu. Przewoźnik w przyszłości planuje rozszerzyć usługę i utworzyć połączenie do Koszyc oraz do Żyliny na Słowacji.

Właściciel Radim Jančura pięć lat załatwiał odpowiednie zezwolenia na uruchomienie połączeń. Jak powiadomiła Informacyjna Agencja Radiowa przejazd pociągami RegioJet będzie nieco tańszy od podróży pociągiem kolei państwowej. Ponadto pasażerowie w wagonach za darmo otrzymują gazety oraz napoje. Udogodnieniem jest także to, że każdy fotel wyposażony jest w gniazdko elektryczne pozwalające na podłączenie laptopa i korzystanie z sieci bezprzewodowej. System połączeń nowego prywatnego przewoźnika jest tak skonstruowany, aby umożliwić podróżnym przesiadkę na większych stacjach do autobusów tej samej firmy, i szybsze dotarcie do mniejszych miejscowości. Rezerwacja miejsc jest obowiązkowa, ale bezpłatna.

RegioJet używa pociągów Siemens Desiro oraz Bombardier Talent  DMU. Spółka posiada również 9 elektrycznych lokomotyw Skoda E630 wyprodukowanych w Ferrovie Nord Milano oraz 26 szynobusów: klasy ABmz 30-70 (12 sztuk), Ampz 18-91 (8 sztuk) i Bmz 21-70 (6 sztuk), które zostały zakupione od Federalnych Kolei Austriackich. Wszystkie pojazdy zostały sprowadzane czerwcu i lipcu tego roku. Powyższy tabor umożliwił zestawienie obecnie kursujących pociągów.

Regio Jet jest prywatnym operatorem kolejowym działającym w Czechach. Należy do czeskiego biura podróży Student Agency.