Arriva RP z szynobusami PESY

Arriva RP z szynobusami PESY

27 listopada 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W siedzibie PESA Bydgoszcz została podpisana umowa z Arriva RP na dostarczenie czterech dwuczłonowych pojazdów spalinowych trakcyjnych typu SA133.

Fot. Arriva RP

Umowę 8 listopada 2011r. ze strony Arriva RP podpisali członkowie zarządu: Dominika Żelazek i Damian Grabowski, a ze strony PESA także członkowie Zarządu:  Zenon Duszyński i Robert Świechowicz.

Kontrakt zakłada dostarczenie pojazdów w ciągu 13 miesięcy od jego podpisania oraz utrzymanie i serwisowanie przez 2 lata.
- Cieszę z podpisania tej umowy szczególnie, bo gwarantuje ona wysoki standard przewozów na liniach niezelektryfikowanych, a był to – przypomnę – jeden z kluczowych warunków 10-letniej umowy samorządu naszego województwa z Arriva – powiedział Sławomir Kopyść, wicemarszałek województwa Kujawsko-Pomorskiego. - Dziś, po zawarciu kontraktu w siedzibie PESY, wiem, że zamówiony został produkt wysokiej jakości u właściwego dostawcy - dodał Kopyść.

SA133 to pojazdy serii 218 Mc przeznaczone do obsługi komunikacji regionalnej,  posiadające ponad 120 miejsc siedzących, jednoprzestrzenne z dwoma kabinami maszynisty umożliwiające równorzędną jazdę w obu kierunkach, klimatyzowane, dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażone w monitoring, osiągające prędkość eksploatacyjną do 120 km/godz.

- Zakup taboru, jaki w dniu dzisiejszym staje się faktem, jest możliwy dzięki zasadom stworzonym w warunkach przetargu organizowanego przez Kujawsko -Pomorski Urząd Marszałkowski.  Warunki te umożliwią prywatnemu inwestorowi uczestniczenie  w wysokonakładowych inwestycjach taborowych służących do realizacji zadań służby publicznej. Jednak, aby było to możliwe, musi być spełniony przynajmniej warunek długoletniej umowy, z jaką mamy do czynienia w województwie kujawsko - pomorskim - powiedział Damian Grabowski, vice prezes Arriva RP. - Okres 10 lat w pełni uzasadnia, a przede wszystkim pozwala, na sfinansowanie tak potężnej inwestycji jak zakup czterech pojazdów szynowych do realizacji zadań na rzez Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. To nowatorskie i wyprzedzające rozwiązanie stwarza warunki do nowoczesnej i konkurencyjnej kolei. Czekamy na kolejne zdania podobnie angażujące możliwości w partnerstwie z prywatnymi firmami - dodał Grabowski.

- Nie tylko jako przedstawiciel największego polskiego producenta pojazdów szynowych, ale także jako mieszkaniec regionu kujawsko-pomorskiego nie kryję satysfakcji ze wzbogacenia właśnie pojazdami z PESA taboru służącego naszemu województwu – powiedział Robert Świechowicz, członek Zarządu PESA

W 2007 roku Arriva RP zakupiła u bydgoskiego producenta dwa dwuczłonowe pojazdy SA134, które kursuja po niezelektryfikowanych liniach w województwie kujawsko-pomorski.