Jaka przyszłość pociągów w Bieszczady?

Jaka przyszłość pociągów w Bieszczady?

25 kwietnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP Intercity nie wyklucza uruchomienia połączenia kolejowego, które pozwoli dotrzeć turystom w Bieszczady. To dobra wiadomość. Zła – nastąpi to najwcześniej w rozkładzie jazdy 2013/2014.

Fot. Kuba Batorowicz

O potrzebie uruchomienia pociągów mówi się od kilkunastu miesięcy. Podkreślają to samorządowcy, lokalni politycy, stowarzyszenia lokalne i miłośnicy kolei. Uruchomienia składów PKP Intercity domaga się m.in. senator Stanisław Kogut, który chce, by jeździły przez Stróże, Biecz i Jasło, co ożywi transport w regionie.

Monciak z Krupówkami
Podobnego zdania jest Marcin Kreis, koordynator internetowej akcji na rzecz reaktywacji pociągów Gorlice – Kraków. Skupił on wokół siebie ludzi, którzy chcą przywrócenia połączeń kolejowych na terenie powiatu gorlickiego. W petycji wysłanej do PKP Intercity przedstawił propozycję  uruchomienia łącznika dla pociągu TLK „Monciak - Krupówki” (według rozkładu jazdy od 1 czerwca  TLK „Nosal”) lub TLK „Regle”. Pociąg miałby kursować przez Gorlice - Zagórzany i Biecz do Jasła. Argumentem, który miałby zachęcić przewoźnika do uruchomienia takiego połączenia jest spora grupa osób, które korzystają z transportu autobusowego na trasie Gorlice – Kraków.

Zapytaliśmy przewoźnika, co sądzi o przedstawionych pomysłach. Beata Czemerajda z biura prasowego spółki tłumaczy, że w perspektywie długofalowej nie jest wykluczone uruchomienie takiego połączenia. Pociąg kursowałby na trasie Warszawa Wschodnia - Zagórz przez stacje Stróże, Gorlice - Zagórzany i Biecz. Mogłoby to wydłużać czas przejazdu, obniżając przy tym atrakcyjność całej linii.

Utrudnienia przez remonty
Dodatkowo przy ewentualnym uruchomieniu trasy ze stolicy w Bieszczady pojawiają się komplikacje, np. w związku z brakiem zaplecza technicznego w Zagórzu, które umożliwiałoby obsługę techniczną składów wagonowych przewoźnika. Dochodzą do tego jeszcze prace modernizacyjne prowadzone obecnie na kilku odcinkach, m. in. na linii nr 108 Zagórz - Jasło, linii nr 106 Jasło - Rzeszów czy na linii nr 8 Skarżysko Kamienna - Radom - Warszawa.

Pomimo tych przeciwności, PKP Intercity bierze pod uwagę uruchomienie połączeń kolejowych w Bieszczady. Pociąg Intercity z Warszawy Wschodniej do Zagórza mógłby pojechać jednak nie wcześniej jak w rozkładzie jazdy na sezon 2013/2014.