Likwidują połączenia kolejowe w Lubuskiem

Likwidują połączenia kolejowe w Lubuskiem

25 kwietnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Od 1 maja zniknie dziewięć połączeń. Niewykluczone, że w czerwcu z rozkładu zostaną skreślone kolejne - informuje „Gazeta Lubuska”.

Likwidują połączenia kolejowe w Lubuskiem
Fot. Dominik Skudlarski

Jednym z połączeń, które zostaną w najbliższym czasie zlikwidowane jest pociąg odjeżdżający z Rzepina o godz. 13.40 i przyjeżdżający do Zielonej Góry o godz. 15.37.
- Wielokrotnie prowadziliśmy kontrole potoku podróżnych. Wynika z nich, że skład wyjeżdżający z Rzepina do Bytnicy jedzie praktycznie pusty. Natomiast na  trasie już w Bytnicy a później w Radnicy i Nietkowicach, dosiada się kilka osób. I to wszystko – tłumaczy dziennikarzom gazety Grzegorz Janowski, dyrektor departamentu gospodarki i infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

W tym roku na dopłaty do połączeń regionalnych województwo wyda ok. 35 mln zł. Oprócz pociągów regionalnych samorząd realizuje też połączenia transgraniczne m.in. do Frost i Frankfurtu. Aby zbilansować koszty uruchomienia połączeń władzom brakuje blisko 2,5 mln zł. Z tego powodu są one zmuszone ciąć niektóre połączenia.

Przewozy Regionalne wytypowały do likwidacji 27 połączeń, z których Urząd Marszałkowski wybrał dziewięć. W przypadku dwóch z nich pociągi będą jeździć jedynie w dni robocze. Dotyczy to pociągu relacji Zbąszynek (5.53) – Zielona Góra (7.14) oraz Zielona Góra (15.19)- Zbąszynek (16.20). Pozostałe połączenia, które znikną to: dwa pociągi z Gorzowa Wielkopolskiego (wyj.  godz. 10.00 i godz. 13.47)do Zbąszynka (przyj. odpowiednio 11.46 i 15.33) z tym, że ten wcześniejszy będzie kursował tylko w soboty, niedziele i święta), z Rzepina (21.05) do Kostrzyna (21.55) oraz wspomniany wcześniej Rzepin (13.40) – Zielona Góra (15.37). Nie będzie też połączenia Kostrzyna (4.45) z Rzepinem (5.33), a także relacji Zbąszynek (12.18) – Gorzów Wielkopolski (14.04) oraz Zielona Góra (10.35) – Rzepin (12.18).

Jeżeli wyniki finansowe będą się pogarszać to niewykluczone, że także w czerwcu kolejne połączenia ulegną zawieszeniu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Jaka przyszłość pociągów w Bieszczady? Jaka przyszłość pociągów w Bieszczady?
Następny artykuł Początek V edycji konferencji INFRASZYN Początek V edycji konferencji INFRASZYN