Będą nowe połączenia z Czechami?

Będą nowe połączenia z Czechami?

27 kwietnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wspólna promocja, strategia taborowa i integracja systemów informatycznych, to jedne z założeń memorandum o współpracy, zawartego między szefami Kolei Czeskich i PKP Intercity. Prezes Janusz Malinowski liczy, że ścisła współpraca z czeskim przewoźnikiem zaowocuje nowymi, wspólnymi pociągami.

Fot. Dominik Skudlarski

Podczas spotkania w Pradze, 26 kwietnia przedstawiciele PKP Intercity i Kolei Czeskich podpisali list intencyjny o rozwoju współpracy i zapowiedzieli powołanie zespołu ds. strategii, planowania, taboru, marketingu, promocji  i teleinformatyki. Współpraca może zaowocować w przyszłości uruchomieniem nowych połączeń między Polską a Czechami.

Spotkanie odbyło się w praskiej siedzibie Kolei Czeskich. List został podpisany przez Janusza Malinowskiego, prezesa PKP Intercity oraz Antonína Blažka, zastępcę dyrektora generalnego ds. transportu pasażerskiego.

Poza głównym założeniem listu, jakim jest rozwój współpracy, strony zobowiązały się do koordynowania działań w zakresie rozwoju oferty, w tym eksploatacji i marketingu oraz wzajemnego udostępniania wszelkich informacji i materiałów służących do jej promowania. Przewoźnicy zadeklarowali również powołanie wspólnego zespołu roboczego, w skład którego wejdą przedstawiciele z obszarów: współpracy międzynarodowej, strategii, planowania, taboru, marketingu, promocji  i teleinformatyki. List zobligował strony, by w ciągu miesiąca od jego podpisania przedstawiciele obu kolei wskazali liderów zespołów krajowych, którzy naprzemiennie, po 6 miesięcy, będą pełnić obowiązki przewodniczącego.

- Podpisanie listu jest dla nas ważnym krokiem w rozwoju naszej - wspólnej -  oferty. Już teraz widzimy znaczny wzrost pasażerów wybierających kolej, jako środek transportu w komunikacji międzynarodowej. Mam nadzieję, że już wkrótce zauważymy pierwsze efekty prac w postaci uruchomienia nowych połączeń między Polską a Czechami – powiedział Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity.

List intencyjny został podpisany w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w języku polskim
i czeskim. Po spotkaniu przedstawiciele stron odwiedzili zakład naprawczy JANOZA Praha Zličín.

EuroCity "Praha" - z Warszawy i Katowic do Pragi
W składzie pociągu znajdują się wagony klimatyzowane klasy 1 i 2. Wagon gastronomiczny kolei czeskich oferuje dania kuchni czeskiej i europejskiej, napoje zimne i gorące oraz napoje alkoholowe, w tym szeroki wybór piw. Na terenie Polski pociąg objęty jest całkowitą rezerwacją miejsc.
W Ostrawie (Ostrava hl.n.) możliwa jest wygodna przesiadka (skomunikowanie) na pociąg EC "Moravia" z Ostrawy do Budapesztu przez Bratysławę. Kursuje codziennie

Międzynarodowy nocny pociąg pospieszny "Silesia" z Krakowa do Pragi z wagonami do Wiednia
i Budapesztu

W składzie nocnego pociągu międzynarodowego znajdują się komfortowe wagony sypialne, wagony z miejscami do leżenia oraz wagony z miejscami do siedzenia (tylko klasy 2). Kursuje codziennie

Międzynarodowy nocny pociąg pospieszny "Chopin" z Warszawy do Wiednia z wagonami do Pragi i Budapesztu
W składzie pociągu znajdują się komfortowe wagony sypialne, wagony z miejscami do leżenia oraz wagony z miejscami do siedzenia (tylko klasy 2). Kursuje codziennie.

EuroCity „Polonia” z Warszawy do Villach przez Bohumin/Ostravę/Breclav oraz EuroCity „Sobieski” z Warszawy do Wiednia przez Bohumin/Ostravę/Breclav

Koleją z Czech na Euro 2012
Od 8 czerwca do 1 lipca 2012 roku w Polsce i na Ukrainie odbędzie się turniej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej  EURO 2012. W rozgrywkach  weźmie udział 16 reprezentacji narodowych, w tym drużyny Czech i Polski. Mecze rozgrywane będą w czterech polskich miastach: Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu oraz czterech ukraińskich: Kijowie, Charkowie, Doniecku i Lwowie. Przewoźnicy kolejowi, w tym PKP Intercity i Českié Dráhy, w związku z tym zaplanowali uruchomienie szerokiej siatki połączeń dla kibiców udających się na mecze do Polski oraz na Ukrainę. W związku z tym, że mecze drużyny czeskiej się rozgrywane będą  we Wrocławiu, to właśnie do tego miasta z Czech pojadą dodatkowe składy. Koleje czeskie, przy współpracy z PKP Intercity, uruchomią 12 pociągów specjalnych w relacjach Praga/Ostrawa – Wrocław – Praga/Ostrawa. W zależności od liczby pasażerów pociągi zestawione będą od 5 do 11 wagonów.