W Gdańsku powstanie nowy tunel kolejowy

W Gdańsku powstanie nowy tunel kolejowy

27 kwietnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Władze miasta i przedstawiciele holenderskiej firmy Multi Development podpisali 27 kwietnia akt notarialny, umożliwiający zawiązanie spółki mającej realizować przebudowę Targów Siennego i Rakowego. Jednym z elementów inwestycji jest zabudowa wykopu, w którym biegną tory kolejowe.

Fot. UM Gdańsk

Jak informuje portal trójmiasto.pl umowa zakłada, że miasto wniesie do spółki grunt i obejmie w niej 49 proc. udziałów. Pakiet większościowy będzie należał do firmy Multi Development, która sfinansuje zabudowę terenu obu targów, o powierzchni blisko 5 ha.

Do kwietnia 2013 r. potrwa przygotowanie projektu. W tym czasie przeprowadzone zostaną badania archeologiczne oraz uzyskane powinny być wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę. Kolejny etap prac rozpocznie się od przykrycia torów kolejowych. Jest to projekt europejski, powiązany z utworzeniem przystanku SKM Gdańsk Śródmieście. Prace w tym zakresie będą kosztować ok. 60 mln zł.

To właśnie zabudowa torów leżała na przeszkodzie do rozpoczęcia inwestycji. Tunelem, który  ma powstać nie można przewozić niebezpiecznych ładunków. Ostatecznie ustalono, że pociągi  z takimi ładunkami jadące do Gdyni będą omijały Gdańsk.

Poza betonową płytą o powierzchni 2,5 h, która przykryje wykop, w którym biegną tory kolejowe wzdłuż ul. 3 Maja, w nowym centrum Gdańska wybudowany zostanie m.in. tunel drogowy pod Huciskiem. Będzie on łączyć okolice dworca PKP Gdańsk Główny i projektowaną stację SKM Gdańsk Śródmieście z ulicą Toruńską.  Powstanie też przestrzeń handlowo –biurowo -rozrywkowa o powierzchni 68 tys. m kw, oraz parkingi liczące 28 tys. m kw. Koszt całej inwestycji wynosi 800 mln zł.