Przebudowa muzeum DB w Norymberdze

Przebudowa muzeum DB w Norymberdze

30 kwietnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Pod koniec kwietnia rozpoczęto zmianę aranżacji terenu Muzeum DB. Dzięki niej jesienią tego roku muzeum stanie się bardziej interaktywne, zwiedzający będą mogli m.in. przestawiać zwrotnice.

Fot. Taxiarchos228, Wikipedia

W uroczystości rozpoczynającej inwestycję wzięli 23 kwietnia udział m.in. Rüdiger Grube, prezes Deutsche Bahn i Ulrich Maly, burmistrz Norymbergi. Burmistrz jest zdania, że atrakcyjne zagospodarowanie terenów muzeum pozwoli przyciągnąć turystów, zwłaszcza, że obiekt jest widoczny z okien pociągów.

Na terenie muzeum powstanie m.in. tor, w którym ukazane zostaną przemiany nawierzchni kolejowej (podsypki, podkładów, szyn) na przestrzeni dziejów oraz interaktywne stanowisko z semaforami. Wyremontowana zostanie także nastawnia muzealna. Inwestycja zakończy się we wrześniu tego roku.

– Goście muzeum będą mogli samodzielnie przestawiać zwrotnice i ustawiać semafory. W ten sposób będą mogli jeszcze lepiej zrozumieć jak funkcjonuje kolej – powiedziała Russalka Nikolov, dyrektor muzeum. 

Muzeum Kolei Niemieckich w Norymberdze zostało założone w 1899 r. jako Królewskie Bawarskie Muzeum Kolejowe. Już w 1902 r. rozszerzono jego profil zmieniając nazwę na Muzeum Komunikacji. W czasie drugiej wojny światowej zostało zamknięte, a w wyniku nalotów zniszczone. Odbudowywane muzeum otwierano etapami w latach 1953 i 1960. W 1996 r. kolejowa część muzeum została przejęta przez Deutsche Bahn, co wiązało się ze zmianą nazwy na DB Museum.

W 2005 r. ogromny pożar hali zniszczył znaczną część unikatowych eksponatów.  Odbudowę zakończono dwa lata później.