Kraków: 1000 zł kary za blokowanie torów

Kraków: 1000 zł kary za blokowanie torów

07 maja 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W mieście zamontowano ostatnią z 22 specjalnych tabliczek ostrzegających kierowców przed zablokowaniem tramwajów. Tabliczki zostały zamontowane na każdym znaku informującym kierowców o miejscach do parkowania. Tym samym akcja „Wystarczy 1 metr” została oficjalnie rozpoczęta.

Fot, MPK Kraków

Hasło jest związane z jednym z najbardziej uciążliwych dla pasażerów komunikacji miejskiej wykroczeń, jakie popełniają kierowcy w Krakowie. Jest nim parkowanie samochodów zbyt blisko torowiska, co skutecznie blokowało przejazd tramwajom już ponad 120 razy w tym roku. Najczęściej blokowana była ul. Długa - aż 61 razy, co spowodowało przerwę w kursowaniu tramwajów na tej ulicy na ponad 20 godzin.

Najbardziej ucierpieli na tym pasażerowie krakowskiej komunikacji. Z powodu zablokowanych torowisk nie mogli dojechać tam, gdzie to sobie zaplanowali. Dlatego w ramach akcji chcemy dotrzeć do kierowców z informacją i apelem, aby zanim zostawią swój zaparkowany samochód zastanowili się, czy nie stoi on zbyt blisko torowiska. Stąd hasło: „Wystarczy 1 metr”, ponieważ jest to taka odległość pojazdu od torowiska, która pozwala motorniczemu bezpiecznie przejechać obok zaparkowanego samochodu.

Akcja, która rozpoczęła się 7 maja będzie trwać do końca miesiąca. W tym okresie strażnicy miejscy i inspektorzy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego będą pilnować, aby kierowcy prawidłowo parkowali na ul. Długiej. Patrol będzie też rozdawał ulotki parkującym na tej ulicy kierowcom, z informacją co grozi za zablokowanie przejazdu tramwajom. Kara dla kierowcy, który nieprawidłowo zaparkował samochód może sięgać nawet powyżej jednego tysiąca złotych.

Aby kierowcy nie mieli wątpliwości, jak zostawić samochodów na ul. Długiej Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu odmalował także wszystkie linie oddzielające miejsca postojowe od torów i jezdni. W ramach kampanii pojawi się także reklama na dwóch tramwajach linii nr 3.