Libero II: amoniak z cystern trafia do rzeki

Libero II: amoniak z cystern trafia do rzeki

08 maja 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W ramach ćwiczeń do EURO 2012 przeprowadzono rano akcję ratunkową po wykolejeniu się cystern w Małaszewiczach. Później odbył się symulowany paraliż stacji Wrocław Główny. Teraz służby ratownicze zabezpieczają most na szlaku Biała Podlaska – Chotyłów, gdzie doszło do uszkodzenia pociągu z cysternami.

Fot. Marek Miłkowski

Zgodnie ze scenariuszem, o godzinie 10.20 podczas przejazdu przez most, wystające przęsło uszkodziło 10 cystern z amoniakiem w pociągu PKP Cargo relacji Puławy – Małaszewicze. Na szlaku wstrzymano ruch pociągów.

Na miejsce zdarzenia przybyło 16 jednostek Straży Pożarnej oraz służby techniczne PKP PLK. Potwierdzono kropelkowy wyciek amoniaku. Lustro wody rzeki Zielawa przykryto pod wagonami paletkami geomembranowymi.

Zarządzono ewakuację miejscowości Perkowice, Orter Królewski i Orter Książęcy.

PKP Intercity zarządziło komunikację zastępczą za pociągi międzynarodowe z kibicami od Terespola do Białej Podlaskiej. Z Warszawy dysponowano 2 pociągi: pierwszy - złożony z rezerwy wagonowej, drugi z pociągu 19106 odwołanego z relacji Warszawa – Łódź.

O godzinie 11.05 kibice udali się do miasta Terespol, gdzie wszęli burdy. Po 30 minutach podstawiono dla nich autobusy komunikacji zastępczej.

Ćwiczenia są prowadzone pod kryptonimem Libero II. Ich organizatorami są Rządowe Centum Bezpieczeństwa, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i spółka PL.2012.

W ramach akcji dziś przeprowadzono już dwie, groźne sytuacje ratunkowo-logistyczne, opisane w tekstach: