3 firmy chcą budować Ursus Niedźwiadek

3 firmy chcą budować Ursus Niedźwiadek

08 maja 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Oferty w przetargu na budowę przystanku kolejowego Ursus Niedźwiadek i przejścia podziemnego pod torami kolejowymi złożyły firmy: Mostostal Warszawa, Trakcja – Tiltra oraz  Bilfinger Berger Budownictwo.

Wizualizacja: PKP PLK

Zaoferowane przez trzy podmioty ceny wahały się od ok. 16,2 mln zł do 19,4 mln zł. Trwa sprawdzanie ofert. Firma, która wygra postępowanie, będzie miała 16 miesięcy – od dnia podpisania umowy – na realizację inwestycji.

Jeśli umowa zostałaby podpisana w maju, cała inwestycja byłaby gotowa we wrześniu 2013 roku.

Dzięki tej inwestycji, w Ursusie – na wysokości osiedla Niedźwiadek – powstanie duży węzeł przesiadkowy składający się, oprócz przystanku kolejowego i tunelu pod torami, z pętli autobusowej (już istnieje) i parkingu w systemie Parkuj i Jedź (Jest już pozwolenie na użytkowanie, które uprawomocni się 24 maja. Parking zostanie uruchomiony po uprawomocnieniu się decyzji).

Wybrany w przetargu wykonawca będzie musiał przebudować istniejący układ torowy wraz całą infrastrukturą kolejową, wybudować peron kolejowy oraz wydrążyć przejście pod torami. W czasie prac konieczne będzie wprowadzenie zmian w organizacji ruchu kolejowego (szczegółowe informacje w tej sprawie zostaną przedstawione w terminie późniejszym). 

Przystanek kolejowy będzie jednoperonowy. Peron zostanie wybudowany między torami. Nad nim wybudowane zostanie efektowne zadaszenie.

Przejście podziemne połączy ulice: Orląt Lwowskich i Mariana Krawczyka. Na obu końcach tunelu powstaną klatki schodowe oraz windy. Do tunelu będzie można również wejść bezpośrednio z peronu kolejowego. W przejściu pod torami zostanie też wytyczona ścieżka dla rowerów.