„Wojciechem” na Dni Pary w Gnieźnie

„Wojciechem” na Dni Pary w Gnieźnie

09 maja 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W dniach 7 - 13 maja z okazji przypadającej okrągłej 140 rocznicy uruchomienia kolei w Gnieźnie, a także z okazji 300 - lecia silnika parowego w gnieźnieńskiej parowozowni odbędą się Dni Pary.  Wszyscy chętni mogą dostać się na imprezę specjalnym pociągiem turystycznym o nazwie „Wojciech”.

Fot. Rafał Wilgusiak

Gniezno, oprócz niewątpliwych atrakcji turystycznych związanych z historią Polski może zaoferować turystom wiele ciekawych niespodzianek i odkryć. Miasto to było niegdyś istotnym węzłem kolejowym. Przez wiele lat drugiej połowy XX wieku w tutejszej parowozowni stacjonowały dziesiątki lokomotyw parowych różnych serii, uruchamiano stąd wiele pociągów osobowych i towarowych.
Pozostałościami czasów świetności jest duży kompleks budynków parowozowni Gniezno, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego.

Organizatorzy Dni pary planują wiele atrakcji, w tym m.in. zwiedzanie budynków parowozowni z przewodnikiem oraz pokaz uzupełniania wody w parowozie. Będzie także możliwość wejścia do kabiny maszynisty parowozu oraz porównanie czynnych parowozów normalnotorowego i wąskotorowego.

Bilety na pociąg „Wojciech” są dostępne w sprzedaży internetowej na stronie TurKol.pl.