Katowice: hala dworca ma już dach [zdjęcia]

Katowice: hala dworca ma już dach [zdjęcia]

11 maja 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Po ponad roku od rozpoczęcia prac zakończyła się budowa 16-metrowych stropów Galerii Katowickiej. Kompleks, w którym znajdą się dworce: kolejowy, autobusowy oraz galeria handlowa, będzie jeszcze wyższy. Ale dopiero, gdy zakończy się budowa ostatniej kondygnacji, na poziomie +3. Z poziomu ul. 3 Maja można obecnie obserwować powstające najwyżej słupy i ściany.

Fot. Krzysztof Kuś

Na terenie dworca kolejowego zakończyła się budowa zadaszenia przyszłej hali dworcowej, zwieńczonego stropami na kondygnacji +2. Równolegle trwają prace nad stalową konstrukcją świetlików, zapewniających dostęp światła dziennego do wnętrza hali głównej dworca.

Szybko postępują prace przy odtwarzaniu kielichów. Dwa pierwsze kielichy są już prawie gotowe, czekają jedynie na demontaż rusztowań podtrzymujących betonowe czasze. W dalszej kolejności zostaną zrekonstruowane kielichy nr 7 i 15. Obecnie trwa budowa rusztowań umożliwiających wypełnienie szalunku betonem. Rusztowania będą podtrzymywały odlaną konstrukcję przez kolejnych kilka tygodni, aż do związania betonu.

Na całym terenie budowy trwają zaawansowane roboty murowe i instalacyjne, a w dworcowej części Galerii Katowickiej także wykończeniowe. Z placu budowy znika pierwszy z dziesięciu żurawi wieżowych, które przez ostatnie miesiące zapewniały bieżące dostawy materiałów budowlanych na wznoszące się kondygnacje.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z placu budowy