Ruszyła Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa

Ruszyła Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa

PODZIEL SIĘ

W piątek, 11 maja na stacji w Karczmiskach odbyło się oficjalne rozpoczęcie sezonu turystycznego.  Z wagonów kolejki można podziwiać atrakcyjne i malownicze miejsca Kotliny Chodelskiej i Płaskowyżu Nałęczowskiego. Warto także zarezerwować czas na zwiedzanie zabytkowych budynków stacji w Karczmiskach i dawnej kuźni z murem pruskim.

Fot. UMWL

Sieć Nadwiślańskiej Kolejki obejmuje swoim zasięgiem obszar powiatu opolskiego i puławskiego. Główna trasa kolejki ma 34 km i prowadzi z Nałęczowa do Opola Lubelskiego. Jeszcze kilka lat temu historycznej kolejce, której początki sięgają 1892 r., groziła likwidacja. Zapomniana i zaniedbana przez wiele lat czekała na nowego właściciela.  W 2002 r. zainteresował się nią powiat opolski.

- Nikt wtedy nie wierzył, że uda się uratować zabytkową kolejkę. Wszystkie te osoby powinny teraz wsiąść do niej i przekonać się na własne oczy co udało się tutaj zrobić - mówił obecny na rozpoczęciu sezonu marszałek Krzysztof Hetman. 

Na miłośników historii kolejki czeka również Muzeum Kolejnictwa w Karczmiskach. Na stacji gotowa jest też platforma widokowa zlokalizowana na wieży ciśnień.

Nadwiślańska  Kolejka Wąskotorowa odzyskała blask dzięki pieniądzom unijnym. Rozpoczęcie sezonu turystycznego było okazją do podsumowania zakończonego właśnie projektu. W jego ramach powiat opolski zmodernizował infrastrukturę kolejki, wyremontował i odnowił zabytkowe budynki stacji w Karczmiskach z początku XIX wieku, dawną kuźnię z murem pruskim oraz zabytkowe warsztaty kolejowe i drewniane budynki stacji.

Projekt „Szlakiem Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej po atrakcjach turystycznych Regionu Lubelskiego" zrealizowano przy współpracy władz powiatu opolskiego z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym i gminą Karczmiska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 4 mln zł.

Informacje o trasach, kursach kolejki i atrakcjach turystycznych można znaleźć tutaj.