Koleje Śląskie są bardziej punktualne

Koleje Śląskie są bardziej punktualne

16 maja 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Koleje Śląskie opublikowały wyniki punktualności kursowania swoich pociągów w pierwszym kwartale 2012 r., która wyniosła 93,45 proc. Oznacza poprawę o 12 proc. w stosunku do wyników z czwartego kwartału 2011, kiedy wyniosła ona 81,45 proc. Opóźnionych było tylko 6,55 proc. wszystkich odprawianych pociągów.

Fot. Rafał Wilgusiak

- Tak dobre wskaźniki wynikają z dobrego stanu taboru i zgranej, dobrze przygotowanej załogi. Po udanym debiucie z miesiąca na miesiąc poprawiamy wyniki. Nasze pociągi są sprawne i szczęśliwie przeszły już wszystkie "choroby wieku dziecięcego - powiedział Marek Worach, prezes Kolei Śląskich.

Największa liczba opóźnień (3,90 proc.) wynikała ze stanu infrastruktury kolejowej (ograniczenia prędkości, prace modernizacyjnej i remontowe, usterki sieci trakcyjnej, a także wypadki i inne zdarzenia). 0,91 proc. opóźnień spowodowanych były przyczynami leżącymi po stronie Kolei Śląskich - były to głównie awarie taboru. Pewien wpływ na opóźnienia mieli również inni przewoźnicy (0,69 proc.). W tym przypadku przyczynami były awarie i usterki ich taboru, a także wydłużony czas oczekiwania na opóźnione pociągi - w celu ich skomunikowania. 1,05 proc. pociągów było opóźnionych z innych przyczyn (m.in. interwencji policji, SOK, wydłużonego czasu lokowania pasażerów w godzinach szczytu, zjawisk atmosferycznych).

- Jak widać, przyczyny większości opóźnień i niedogodności dla pasażerów nie leżą, jak to się może wydawać, po naszej stronie. Liczymy na to, stan infrastruktury kolejowej w województwie śląskim będzie się poprawiał, tak aby podróż koleją stała się jeszcze szybsza i bardziej wygodna - dodaje Marek Worach.