Znika osobówka PR z Krakowa do Krynicy

Znika osobówka PR z Krakowa do Krynicy

16 maja 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Pierwszego czerwca na tory wyruszy interREGIO „Nikifor”. To dobra i zarazem zła wiadomość. Zastąpi on bowiem pociąg REGIO nr 66131 na odcinku z Krakowa Głównego do Krynicy, którego kursowanie zostanie zawieszone.

Fot. Grzegorz Rybczyk

Czy takie zmiany spodobają się pasażerom? Ponieważ „Nikifor” będzie zatrzymywał się tylko na najważniejszych stacjach i przystankach, w przypadku wielu mniejszych miejscowości w rozkładzie jazdy powstanie wielogodzinna luka. Mieszkańcy i turyści udający się do tych miejsc będą musieli po prostu poszukać innych środków transportu, bądź wybrać połączenia w innych godzinach.

Przewozy Regionalne tłumaczą, że decyzja o zawieszeniu pociągu osobowego z Krakowa do Krynicy została podyktowana remontem na linii E30.

- Prace modernizacyjne prowadzone przez zarządcę infrastruktury na magistrali Kraków – Przemyśl spowodowały zmianę jej parametrów technicznych, m.in. wydłużenie czasu przejazdów pociągów oraz zmniejszenie przepustowości linii. Przewozy Regionalne, aby móc zaoferować pasażerom udającym się do Krynicy krótszy czas jazdy, zaplanowały postoje wyłącznie na większych stacjach, na których wsiada najwięcej pasażerów - wyjaśnia Michał Stilger z biura prasowego samorządowego przewoźnika.

- Ze względu na duże potoki aglomeracyjne na odcinku Kraków – Tarnów za „Nikiforem” będzie wyruszał pociąg REGIO nr 15 do Tarnowa, który będzie się zatrzymywał na wszystkich przystankach, zastępując pociąg 66131 – dodaje Stilger.

Pociąg interREGIO „Nikifor” będzie kursował od 1 czerwca do 30 września w relacji Warszawa Wschodnia – Krynica – Warszawa Wschodnia. Następnie od 1 października, do końca obowiązywania rozkładu jazdy, będzie on kursował w relacji Kraków Główny – Krynica – Kraków Główny.

W soboty i niedziele od 30 czerwca do 30 września oraz od 7 do 10 czerwca i 15 sierpnia „Nikifor” będzie wyruszał z Warszawy połączony razem ze składem „Gubałowki”. W Krakowie nastąpi ich rozdzielenie. "Gubałówka" uda się do Zakopanego, a "Nikifor" do Krynicy, przez Tarnów, Nowy Sącz i Piwniczną. Analogicznie będzie w drodze powrotnej. Składy będą łączone w Krakowie i razem będą jechać do Warszawy.

Między Krakowem a Krynicą na przejazd „Nikiforem” będzie obowiązywała taryfa REGIO.