PESA: ELF to bezpieczny pojazd

PESA: ELF to bezpieczny pojazd

23 maja 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Producent taboru z Bydgoszczy rozesłał komunikat w związku z dzisiejszym zderzeniem pociągów w Warszawie. Firma przypomina, że jej pojazd ma specjalną strefę zgniotu.

Fot. Adam Brzozowski

Bezpieczeństwo pasażerów i maszynistów to priorytet PESA. Firma od lat prowadzi zaawansowane badania rozwiązań technicznych dotyczących czterech scenariuszy zderzeniowych. Pojazdy PESA są wyposażone w specjalne absorbery energii, których zadaniem jest zminimalizować skutki zderzenia.

Właśnie takie, nowoczesne rozwiązania zastosowano w Elfach jeżdżących między innymi w Kolejach Mazowieckich.  Strefa kontrolowanego zgniotu sprawdziła się także podczas tego zderzenia. Celem strefy jest przejęcie /wytracenie/  energii zderzenia, tak by jego skutki nie przenosiły się na kabinę maszynisty i część pasażerską. Wnętrze kabiny w ogóle nie zostało uszkodzone. Widoczne na zdjęciach w mediach publikowanych po zdarzeniu w Warszawie uszkodzenia czy wręcz zgniecenia - np. osłon z tworzyw sztucznych czy innych elementów strefy zgniotu (zwłaszcza absorberów) - są czymś naturalnym i przewidywanym, bo właśnie taka jest ich rola.

Co ważne, w tym wypadku Elf przejął i zneutralizował energię nie tylko własną, ale i drugiego pojazdu, co miało istotny wpływ na bezpieczeństwo pasażerów obu pociągów.  Elf to jedyny polski pojazd kolejowy, którego strefa kontrolowanego zgniotu pozwala tak zachować się – czyli przejmować energię obu pojazdów - podczas kolizji.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Warszawa: odbiory i testy systemu SIP Warszawa: odbiory i testy systemu SIP
Następny artykuł KKZZ: będziemy musieli zatrzymać pociągi KKZZ: będziemy musieli zatrzymać pociągi